nuManaGa.com

Seyyid Burhaneddin Türbesi / Kayseri

Anadolu’da halkın gönlüne girmiş isimler vardır: Alim, ozan, devlet adamı… Onlardan biri Seyyid Burhaneddin Muhakkik-ı Tirmizi. Bu önemli zat günümüzde Afganistan’ın sınırları içerisinde bulunan Tirmiz şehrinde doğmuştur. Kayseri’ye ne zaman geldiği bilinmemektedir. Yaşamı hakkında çok şey bilinmeyen Seyyid Burhaneddin ile ilgili az sayıdaki bilgiye Mevlevi şairlerin eserlerinden ulaşılmıştır.

Seyyid Burhaneddin’i önemli kılan nedir? Seyyid Burhaneddin, gerek yaşayışıyla gerekse verdiği eserler ile halkın takdirini kazanmıştır. En önemli eseri Ma’rifi’dir. Halkımızın daha çok tanıdığı özelliği ise hocalığıdır. Mevlana Celaleddin-i Rumi, Seyyid Burhaneddin’in öğrencisidir.

  

Mevlana’nın yetişmesinde büyük emeği bulunan Seyyid Burhaneddin’e Kayseri halkı çok önem vermektedir. Şehre yakışan bu türbeyi her gün yüzlerce kişi ziyaret etmektedir. Kayseri’de bu önemli zat ile ilgili birçok rivayetten bahsedilir. Bu rivayetlerde Seyyid Burhaneddin’in ahlakına ve samimiyetine dikkat çekildiği görülür.

Türbenin bulunduğu alandaki eski mezarlıklara da değinmek gerek. Kayseri halkının ve bu şehri yönetenlerin emekleri sonucu bugünkü temiz görüntüsüne kavuşturulan bu alanda yer alan mezar taşları için ayrıca bir çalışma yapılmalı. Çünkü Seyyid Burhaneddin ile birlikte bir tarih de burada yatmaktadır.

Anadolu’ya güzellik eken değerli isimlerden biri Seyyid Burhaneddin. Yolu Kayseri’ye düşenler bu değerli şahsiyetin türbesine uğramayı ihmal etmesinler.

Üzerine tıklayarak istediğiniz fotoğrafı büyütebilirsiniz.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Kayseri Arkeoloji Müzesi
Kayseri Arkeoloji Müzesi

Anadolu birçok medeniyete ev sahipliği yapmış müthiş bir coğrafyadır. Dünya var olduğundan bu yana hep kıymetli olan Anadolu coğrafyası; savaşlara,...

Kapat