nuManaGa.com

Seyyah – Ulu Çınarın İzinde

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ilk kez “gençlik” adına bir şey yaptığına tanıklık ettim; hem de çok yakından. Adında “gençlik” kelimesi bulunan bu kurum ne yazık ki yıllardır sadece stat yahut spor salonu müjdesi vermekteydi. Haliyle “gençlik” güme gitmekteydi. Seçim vaatlerinin en çarpıcı kısmını oluşturan stat ve salon projeleri devam etmiyor mu? Ediyor; fakat “gençlik” için de bir şeyler yapılıyor artık. Onlardan biri: Seyyah.

Seyyah adlı proje 81 ilden 14-24 yaş grubunda bulunan gençlerin güzel ülkemizin farklı şehirlerine yolculuk yapmasını sağlıyor. Yaşıtlarıyla, büyükleriyle, küçükleriyle birlikte ülkemizin doğal, kültürel değerlerini yakından tanıma fırsatı bulan gençler; bu proje vasıtasıyla yeni şehirlere ve yeni arkadaşlıklara yelken açıyorlar.

  Ben de o gençlerden biriyim. (“Senin neren genç? Kartlaştın yahu!” diyenlere teessüf ederim.) 28 Haziran – 3 Temmuz tarihlerinde Kayseri’yi gezme fırsatı buldum bu proje sayesinde. Samsun’dan yola çıkan aracımız 14 ile 24 yaş arası gençlerle beraber Anadolu’nun güzel ve modern şehri Kayseri’ye yol aldı… Burada, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun sağladığı imkanlar doğrultusunda konakladık. Birbirinden güzel mekanlar gezdik. Kayseri gibi önemli bir şehri tanıma şansına eriştik. Çok eğlendik…

  Bu geziye katılarak yeni dostlar ve yeni kardeşler edindim. İsim mi vereyim? Bilal, Kadir, Bekir Ağabey, İrfan, Şahin, Selçuk, Anıl, İbrahim, Ömer, Berk, Mete, Hasan… Rehberlerimiz önceleri bize soğuk davransalar da onları da kucakladım. Yazgülü ve Emre’yi unutmayalım. :) Ve kardeşim Mehmet’e buradan bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Lisans yıllarımda tanıdığım, aynı evi paylaştığım, seneler sonra yeniden kucaklaştığım dostumla kısa da olsa vakit geçirmek gerçekten çok güzeldi. Bir de nefis mantı yedim Mehmet sayesinde. Bu lezzeti tarif edecek kelime bulmak gerçekten zor. Evini, yüreğini açan dostuma kucak dolusu sevgiler.

  Ben katıldım, gezdim, yeni mekanlar keşfettim, arkadaşlar edindim, harika zaman geçirdim… Siz de katılın ve bu cennet vatanın bağrındaki şehirleri tanıma fırsatını yakalayın. Seyyah Ulu Çınarın İzinde adlı proje hakkında detaylı bilgi için http://www.seyyah.gsb.gov.tr/ adresini ziyaret edin.

Üzerine tıklayarak dilediğiniz fotoğrafı büyütebilirsiniz.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,
  1. muhammed diyor ki:

    aynen bende bu geziye katıldım kısa bir süre fakat sanki 40 yıllık arkdaşlar ediniyorsun farklı yerler görüyorsn hemde ücretsiz.

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Mini Şehir / Antalya
Mini Şehir / Antalya

  Bu mekanın ismi Minicity. Sevmiyorum böyle yabancı adlandırmaları. Gerek yok. Şehir dediğimizde mekanın kalitesi yahut ziyaretçi sayısı azalmıyor. Her...

Kapat