nuManaGa.com

Nasreddin Hoca Aslında Kimdir?

  Nasreddin Hoca Sivrihisar İlçesi’nde doğmuştur. Aynı şehirde medrese eğitimi görmüştür.Sonraları Akşehir’e yerleşmiştir. İmamlık ve kimi kaynaklara göre medresede hocalık yapmıştır.

 Hayatı ile ilgili daha birçok bilgiyi internetten bulabilirsiniz… Benim dikkat çekmek istediğim başka bir nokta var arkadaşlar.

Günümüzde Nasreddin Hoca belli bir zümreye mal edilmeye çalışıyor.Cemaat ürünü kitaplarla ve animasyon filmlerle Nasreddin Hoca sadece dini öğütler veren bir kişilik olarak gösteriliyor.Gerçek sizlerin de bildiği gibi böyle değil.Nasreddin Hoca sivri zekasıyla yanlışlıkları eleştiren,yanlış kimseleri yeren ve  kültürümüzde önemli yeri olan bir kahramandır.Bazı kimselerin kalıba sokmaya çalıştığı Nasreddin Hoca o kimselerin yansıttığı gibi bir kahraman olsaydı aşağıda bulunan fıkrasında olduğu gibi  şehrin din görevlisi olan kadıya “yaban öküzü” benzetmesinde bulunmazdı sanırım. 😀

 Nasreddin Hoca bir Kadı ile bir tüccara yoldaş olmuş. Ortada Hoca, sağında Kadı Efendi, solunda tüccar, hem konuşuyorlar hem de yürüyorlarmış. Hoca  yeri geldikçe yol arkadaşlarının yaşamları ve ibadetlerindeki gevşeklikleri konusunda söz dokundururmuş. Makamına güvenip, kendini çok büyük bir adam sanan Kadı Efendi, Hoca’ya:
“Sana da lâf yetişmez ki” demiş, “İstersen öyle kurnaz kesilirsin ki, en yaman muzırları bile geride bırakırsın. İstersen yaban öküzünden daha şaşkın görünürsün.”demiş.

 Nasreddin Hoca ise Kadı Efendi’ye şöyle cevap vermiş:

 “Yok canım, abartıyorsun… Bak ben haddimi nasıl biliyor, muzırla yaban öküzünün arasında gidiyorum.”

 Kısacası ortada sahip çıkmamız gereken çok önemli bir miras var.Nasreddin Hoca’yı değişik emellerle kullananlara itibar etmeyelim ve de onu en iyi şekilde tanıtacak çalışmalar yapalım.

 Nasreddin Hoca’nın fıkralarını öğrencilere daha iyi anlatmak için yaptığım “Bir Fıkra Bir Öğüt” adlı oyunu indirebilirsiniz.

 Oyunun mantığı çok basit. Önce hem göze, hem de kulağa hitap eden fıkramızı dinletiyoruz, izletiyoruz.Ardından çocuklardan fıkradan çıkardıkları dersi söylemelerini istiyoruz. Cevapları aldıktan sonra öğüt bölümünü ekrana getiriyoruz ve en yakın cevap veren kimmiş onu öğreniyoruz.

İndirmek için tıklayın.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , ,
  1. argonath diyor ki:

    Nasreddin Hoca’nın kültürümüzde önemli bir yeri vardır. İnce zekası sayesinde karsısındakileri en olmadık zamanlarında dahi etkileyebilmistir. Bu yle bir etkidir ki günümüzde hala kendisinden gülerek bahsedilir. Ama zamanımızda yeni ve olduğundan farklı bir Nasreddin Hoca imajı gösterenler aslında O’nun bıraktıklarına saygısızlık edenler. Tamam kendisi dini bütün,saygılı bir insandı. Ama O’nun sadece dini yönünü ön plana cıkarmak insanların farklı düsünceler beslemesine neden olabilir. Nasreddin Hoca’yı oldugu gibi hatırlamalıyız. Farklı yönlere sahip olan zeki bir insan olarak…

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Eleştirilen Düşünme
Eleştirel Düşünme

 Tanımı:  Eleştirel düşünme, bireylerin kendi kontrolleri altında yaptıkları, alışılmış olanın engellendiği, önyargıların, varsayımların ve sunulan her türlü bilginin sınandığı, değerlendirildiği...

Kapat