nuManaGa.com

Sergüzeşt

  Türk romanının ilk örnekleri çok değerli; bu yüzden Türk klasiklerini okumak ve okutmak gerek. Yıllar önce okuduğum ve hatta unuttuğum Sergüzeşt’i yeniden okuyunca edebiyatımızın ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha anladım. Sami Paşazade Sezai’nin unutulmaz eseri, Osmanlı’daki esir ticaretini gözler önüne seriyor. Sergüzeşt, iyi kurgusuyla ve hikayesiyle okuyanların damağında güzel bir tat bırakıyor.

  Celal ve Dilber’in aşkını konu edinen Sami Paşazade Sezai, Osmanlı’nın bir dönemine ışık tutuyor. Esir ticareti; alınan, satılan kızlar; evlerine besleme alan zenginler… Dilber ve Celal’in merkezde olduğu romanda, ince bir eleştiri de göze çarpıyor.

  Esir olarak satılan beyaz tenli, güzel kız Dilber satıldığı konakta; Batılı eğitim görmüş, resme düşkün bir beyefendi olan Celal Bey’e gönlünü kaptırır. Celal Bey de Dilber’i sever. Bu aşk yeni yeni yeşermeye başlamışken Celal Bey’in annesi olanların farkına varır ve gençlerin aşkına engel olmak için Dilber’i evden uzaklaştırır. Dilber’in evden gidişiyle hastalanan, yataklara düşen ve baktığı her yerde Dilber’i gören Celal Bey’in feryatları duyanların yüreklerini parçalar. Celal Bey her yerde Dilber’i arar; fakat bulamaz. Dilber başka birine satılmıştır ve İstanbul’da değildir; bambaşka bir ülkede, farklı bir kıtada Celal Bey’i özlemektedir…

  Karakter derinliği yok, konusu ilginç değil, klasik bir aşk öyküsü diyenler şunu unutmamalılar: Bu eser, edebiyatımızdaki ilk roman denemelerinden biri. Bu hikaye günümüzde sıradan kalabilir. Peki ya yazıldığı dönem?

  Bildiğiniz gibi Türk klasikleri birçok yayınevi tarafından basılıyor. Bazı yayınevleri ne yazık ki Türk klasiklerini özensiz bir şekilde piyasa sürüyor. Mesela bendeki Nilüfer Yayıncılık’tan çıkan Sergüzeşt. Eserin girişinde yazar hakkında verilen bilgiler güzel; fakat yazım ve noktalama iyi değil. Bu durum okuyanın motivasyonunu etkiliyor. Bu nedenle yayınevi hususuna dikkat etmek gerek.

  Türk klasikleri önemlidir; unutulmamalıdır. Haydi koşun Sergüzeşt’i alın. Bu eserle başlayın ve diğer klasikler ile devam edin. Memnun kalacağınızı garanti ediyorum.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , ,
  1. sinan diyor ki:

    biz olay örgüsünü istiyoruz siz ne yazıyosunuz

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Yapma Bunu İzel
Yapma Bunu İzel

Doksanlar güzeldir. İzel, Çelik, Ercan çok güzeldir. Koptular, ayrıldılar, dağıldılar... Sonra solo albümleri ile karşımıza çıktılar. Yine çok sevdik onları....

Kapat