nuManaGa.com

Seni Yeneceğim Side

Bazı mekanlar vardır bir gördükçe bin göresiniz gelir. Yine o bazı mekanlarda geçirdiğiniz vakit bir türlü geçmesin istersiniz. Benim için biraz önce saydıklarımın geçerli olduğu yer Side’dir. Çok severim Allah’ın insanlığa armağanı olan bu güzide yeri ve eminim birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış Side’yi benim kadar bir kişi daha sevmemiştir.

sideapollongeceİddialı bir giriş olduğunun farkındayım. Evet iddialı ve de gerçek. Side ile aramızda farklı bir bağ olduğuna eminim. Çok antik kent çok şehir gezdik, gördük; ama Side’ye her vardığımda bir başka heyecan duyuyorum. Yanımdakilerin de farkında olduğu bu heyecanı güneşin en çok yakıştığı yer olan Side’de duyuyordur eminim.

Side, tarihin denizle birleştiği enfes bir yer. Her gören gözün yeniden görmek için can attığı Side hala ayakta duran surlarıyla ve görkemli duruşuyla karşılıyor misafirlerini. Büyülüyor, efsunluyor ve yeniden gelmeleri için söz alıyor misafirlerinden. “Hayır!” diyen çıkıyor mu dersiniz?

Apollon ile iyi dostuz.

Ben de Side’nin güzelliğiyle efsunlanmış biri birey olarak her yaz uğruyorum; ama bir problem var. Ben Side’de hiç güneşin batışını seyredemedim. Evet bu büyük bir problem, ne derseniz deyin çok büyük bir problem. Güneş Akdeniz’in üzerinden usul usul çekilip Side’ye el sallarken Apollon Tapınağı’nın sütunlarından kıvrılan zamanın kumlarına mutlaka şahitlik etmeliyim. Ben de güneşe el sallamalıyım, Apollon Tapınağı’nın hemen önünden. Bir türlü gerçekleşmeyen bu anı yakalayamadığım zaman “Seni yeneceğim Side!” diye hayıflanmaktan yoruldum. Bu yaz gelecek ve bu sefer ben kazanacağım Side!

Dsotun Apollon Tapınağı ile özçekim.Evet Side’de muhteşem bir antik kent sizleri bekliyor: Tiyatro, agoralar, surlar… Ben Side’ye olan aşkımdan bahsetmek istedim sadece. Eğer giderseniz tarihi görmeyi değil, hissetmeyi deneyin derim. Antalya’dan çıkın, Manavgat’a uğrayın, Manavgat Şelalesi’ne bir selam verin ve sonra Side’ye kavuşun. Mutlaka bir şeyler için Akdeniz’e karşı. Çayı öneririm, kahve de olur.

Seni yeneceğim Side!

Üzerine tıklayarak fotoğrafları büyütebilirsiniz.

 

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Erkin Koray konseri
Bir Hayalin Gerçek Oluşu: Erkin Koray Konseri

Çocukken eski ruhluydum. O dönem popüler olan pop şarkılarından ziyade yine eski şarkıları dinlerdim. Kader üfledi, zaman geçiverdi. Büyüdüm. Yine...

Kapat