nuManaGa.com

Seni Ne İhtiyarlattı?

  Edebiyata -kendi tabiriyle- Necip Fazıl vari şiirler yazarak başlayan (Hece Öykü/Nisan-Mayıs 2008) ve son yıllarda öyküleriyle adından söz ettiren Abdullah Harmancı, birbirinden güzel öykülerinin yer aldığı Seni Ne İhtiyarlattı? adlı kitabıyla karşımızda. Yazarın dördüncü kitabı olan Seni Ne ihtiyarlattı? okuyanları gerçeklerin ışığında; günlük hayat ve maneviyat arasında derin bir yolculuğa çıkarıyor.

  Profil Yayınları etiketiyle okuyucuyla buluşan eser “Ötegeçe” ve “Silinmek” adlı bölümlerden oluşuyor. Bu iki bölümde toplam 32 öykü bulunmakta. Her öyküde farklı bir duyguya yelken açan Abdullah Harmancı, günübirlik yaşamanın getirdiği sıkıntıları, manevi duyguların hayat karmaşası içinde kaybolup gidişini yalın dili ve güçlü cümleleriyle bizlere anlatıyor.

  Seni Ne İhtiyarlattı? hem akla hem de yüreğe hitap eden bir eser. Beni Almaya Gelen Bulut, Makara gibi öykülerinde kültür yozlaşmasının açtığı derin yaraları dile getiren Abdullah Harmancı; Seni Ne İhtiyarlattı, Yazı Uçar adlı öykülerinde ahireti, insanın faniliğini konu ediniyor. Kaybolmaya yüz tutan değerlerimizi yazarın öykülerinde görünce aklımızda ve yüreğimizde ünlem işaretleri beliriyor.

  Birbirinden nefis öyküler arasında öyle bir öykü var ki insanın boğazına yumruk misali oturuyor. Yazarın “kendi ışığını kendi söndüren öğrencime ……’e” şeklinde yaptığı açıklamayla başlayan “Ağu” adlı öyküsü, bir gencin hazin hikayesini yüreklerimize ulaştırıyor. Ölüm, intihar gibi kelimeleri kullanmadan bu acı gerçeği okuyucuya sunmak gerçekten büyük maharet.

  Eserde, manevi yönü kuvvetli, müdahalelere rağmen değerlerini satmayan, günah işlemekten korkan, günah işleyen; yani gerçek kahramanlar bulunuyor. Acılar, hüzünler, ölümler, değerler, günahlar… Hepsi sahici! Her gün uyandığımız günlerden kesitler olarak  öykülere nakşedilen olayların kahramanlarının bizler olduğu aşikar.

  Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 2007 yılında “yılın hikayecisi” seçilen Abdullah Harmancı’nın Seni Ne İhtiyarlattı? adlı eseriyle, hem yüreğinizi hem de zihninizi dalgası eksik olmayan hayat denizinde yüzdürmeye ne dersiniz?

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Fetih 1453
Fetih 1453

Fetih 1453 vizyona girmeden önce film ile ilgili düşüncelerimi, beklentilerimi belirtmiştim. (Okumak isteyenler buraya tıklayarak o yazıya ulaşabilirler.) Peki beklentilerimi karşılayabildi...

Kapat