nuManaGa.com

Semaver

  Sait Faik Abasıyanık, detayları gözden kaçırmayan müthiş bir öykücüdür. “Olay öyküsü denilince Ömer Seyfettin, durum öyküsü denilince Sait Faik aklımıza gelmelidir.” gibi cümlelerin içine sığmayacak kadar büyük bir yazar olan Sait Faik, sıradan insanların kahraman olduğu öykülerinde; okuyanlara dünyanın kederini ve sevincini, denizin vazgeçilmezliğini, masum bir aşkın filizlerini… Kısacası hayatı seyrettiriyor.

  Semaver adlı Sait Faik kitabı birbirinden güzel 19 öyküden oluşuyor. Semaver, Stelyanos  Hrisopulos Gemisi, Meserret Oteli, Garson, Birtakım İnsanlar, İhtiyar Talebe… İki bölüme serpiştirilen nefis öyküler Sait Faik Abasıyanık’ın hayata, insanlara nasıl baktığının göstergesi. İnsanları yargılamadan, onları anlayarak eserlerine katan nadir hikayecilerden biri Sait Faik.

  Sait Faik’in eserlerine doyamam; biri var ki okumaya dayanamam. Kitaba adını veren Semaver adlı öykünün cümlelerine değen gözlerimden yaşlar boşanır her okuduğumda. Ali, annesi, ölüm, semaver… Ölümü bu kadar ince anlatabilmek, gerçekten büyük maharet.

  Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan 105 sayfalık bu eseri herkes okumalı. Sait Faik Abasıyanık sadece bir durum hikayecisi yahut Çehov tarzının temisilcisi değil; edebiyatımızın en önemli yazarlarından biridir. Unutmadan: Sait Faik’in ismini de teleffuz ederken dikkat etmek lazım. Sait’teki “a” harfi değil “i” harfi uzun seslendirilmelidir. Bilginize!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Zamanlama Manidar Değil
Zamanlama Manidar Değil

  Terörün kanlı elleri ülkemin yakasına yapışmışken uyuyanlara ne demeli? Milli duyguların köreltilmesi adına hızla çalışanların kol gezdiği şu dönemde,...

Kapat