nuManaGa.com

Selma ve Gölgesi

   Elinize alınca bitirmeden bırakmak istemeyeceğiniz bir Server Bedi eseri.  Peyami Safa’nın tasvirlerinin ne kadar etkileyici olduğunu Dokuzuncu Hariciye Koğuşu isimli eseri ile ilgili yazdığım yazıda belirtmiştim. Selma ve Gölgesi’nde de tasvirler yine mest etti beni. Polisiye tarzda yazılmış olan eser sağlam kurgusu ve karakterlerin ruh hallerinin okuyucuya etkileyici bir biçimde yanısıtılması konularında gerçekten on üzerinden onu hak ediyor. Zaten bu saydıklarımı Peyami Safa kadar iyi yapan çok az kişi var.

  Eserde güzeller güzeli bir bayan olan Selma’ya aşık olan erkeklerin teker teker ölmesi üzerine yaşananlar anlatılıyor. Babası da dahil Selma’nın hayatına giren tüm erkeklerin sonu aynı. Hazin bir şekilde can veriyorlar. İntihar deniliyor ama kesin bir şey yok. Yoksa cinayet mi? Bu güzel ve karanlık kadın hayatına giren erkekleri hunharca öldürüyor olabilir mi?

  Eserde beni etkileyen bölümler hakkında birkaç cümle söylemek istiyorum. Selma’nın kaldığı karanlık konağı öyle bir tasvir ediyor ki Peyami Safa ürperiyorsunuz. Selma’yı ve konağı kafanızda canlandırıp heyecanlanıyorsunuz. Ve Selma Vatikan’a kaçınca orada yaşananlar…

  Eseri piyasada kolaylıkla bulabilirsiniz. Bendeki Alkım Yayınevi’nden çıkmış olanı. Birçok yayınevi defalarca yayınlamış bu eseri.

  Selma ve Gölgesi adlı eser yakın zamanda sinemaya da uyarlandı. Gölge ismini taşıyan filmde Görkem Yeltan ve Mehmet Ali Alabora gibi isimler oynuyor. Filmi izlemeden önce mutlaka kitabı okuyun derim. Kitaptaki Selma’nın filmdeki Selma ile alakası olmadığını göreceksiniz. Peyami Safa’nın tasvirlerine Görkem Yeltan pek uymamış bence.

  Polisiye okumayı ve ipuçlarını takip ederek sonuca ulaşmayı sevenler Peyami Safa’nın Selma ve Gölgesi’ni kaçırmasın.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Atatürk'ün Yazdığı Geometri Kılavuzu
Atatürk’ün Yazdığı Geometri Kılavuzu

   Türkçe'ye çok önem verirdi Mustafa Kemal Atatürk. Dilini kaybeden ülkelerin benliklerini de kaybedeceğine sık sık değinirdi. Dilimizin önemli olduğunu...

Kapat