nuManaGa.com

Sele Sepet Top Kandil / Bafra

Bafra’da ramazan aylarında düzenlenen şenliklerin adıdır Sele Sepet Top Kandil. Ramazan ayının 14. gecesi, teravih namazından sonra eğlenceler başlar. Konserler düzenlenir. Bir dönem gençlerin suyunu çıkarıp maytaplarla ve birbirine yumurta atarak kutladığı görülmüş olsa bile son yıllarda gayet hoş bir şekilde kutlanıyor diyebilirim. Taşkınlıklar olmadan adam akıllı kutlanınca da bir başka güzel oluyor tabi. Umarım hep böyle devam eder ve daima Bafralılar’a yakışan bir biçimde kutlanır Sele Sepet.

Sele Sepet’in nasıl başladığına dair çeşitli söylentiler var. En güçlü olanı çok eskiden tekneleri ile ekmeklerini kazananların sefere çıkamadıkları zamanlar kapı kapı gezerek yiyecek toplamaları olarak gösterilebilir. Kimileri ise Rumlar’dan kalma bir gelenek olduğunu söylemekte fakat bu konuda hiçbir bilgi veya kanıt yok.

Ramazan ayının verdiği huzurun yanında Sele Sepet gecesi bir de eğlenceler mutlu ediyor Bafralılar’ı. Çocuklar kapıları çalıyorlar ellerindeki kandillerle ve maniler söylüyorlar hep bir ağızdan. Ev sahipleri de boş göndermiyor minik avuçları. Şeker, yumurta, pasta ya da harçlık vererek uğurluyorlar küçük misafirlerini.

Gece olunca konserler başlıyor. Öyle çok büyük sahneler kurulmuyor. Orhan Hakalmaz, Fatih Kısaparmak, Sinan Özen yakın zamanda Sele Sepet gecesi verilen konserlerde sahneye çıkan isimler. Halk hep bir ağızdan şarkılara, türkülere eşlik ediyor ve Sele Sepet konserlerle son buluyor. Geçmiş yıllarda sahura dek eğlencelerin düzenlendiği, halkın birbiriyle kucaklaştığı ve çok eğlendiği söyleniyor. Zaman her şeyi değiştirdiği gibi Sele Sepet’i de değiştiriyor galiba. Ufak değişiklikler, eksikler elbette sorun değil. Önemli olan özünden kopmaması ve hiçbir zaman unutulmaması.

Bu güzel gelenek umarım nice yüzyıllar aynı güzellikte devam eder. Çocukların ellerindeki kandiller ve dillerindeki maniler ile  gelecekte de mutlu, mesut Sele Sepetler geçirmemiz dileğiyle…

Çocukların maniler söyleyerek kapı kapı gezdiğini söylemiştim yukarıda. Sele Sepet günü çocukların söylediği birkaç mani ile yazımızı noktalayalım. İşte maniler:

Sele Sepet Top Kandil

Aç kapıyı biz geldik.

Ayda yılda bir kere

Kapnızın önüne geldik.

*****************

On bir ayın sultanı

Geçiyor ramazan ayı.

Açın kapınızı bizlere

Amca, hala, teyze, dayı.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , , ,
  1. irfan diyor ki:

    arada baframızın başka başka özellikleri sadece bize özgü güzellikleri olmasını bilmek çok hoş bir duygu

  2. nihansu diyor ki:

    Bafra ve Samsun’a özgü her yazınız beni alıp çocukluğuma götürüyor. Ne güzel anılar bunlar ne de güzeldi çocukluk… Keyifle okudum, hem de çok biline :))

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Galiba Yandı
Galiba Yandı!

  Mutlu günlerin ardından bir sorun çıkmasa şaşırmak gerekirdi. Düğün, gezmek, eğlenmek derken sayfamı iyice boşladım ve olan oldu. Sayfama...

Kapat