nuManaGa.com

Şehir Mektupları

  Ahmet Rasim, edebiyatımızın en özgün yazarlarından biridir. Kendine has lezzetli üslubu okuyanların damaklarında enfes bir tat bırakmaktadır. Elli yıla yakın süre yazılarıyla insanlara ulaşan sanatçının üslubunun yanında gözlem gücünün de takdire değer olduğunu unutmamak gerekir. Eserlerinde İstanbul’un havasını okurlarına solutan Ahmet Rasim’in en mühim eseri olarak kabul edilen Şehir Mektupları’nı bilir misiniz?

  Şehir Mektupları, Ahmet Rasim’in 1897 ile 1899 yılları arasında kaleme aldığı yazılardan oluşmaktadır. Sohbet havasının kelime kelime ciğerlere çekildiği bu eserde güzeller güzeli İstanbul karşımıza çıkmaktadır. Toplam dört cilt olan Şehir Mektupları’nda, “Şehr-i İstanbul” un yanı sıra Ahmet Rasim’in gözlemlerini ince bir mizahla yoğurup cümlelerine işlediğini görmekteyiz.

  İstanbul’a dair her şey var Şehir Mektupları’nda. Boğaziçi, Kadıköy, Kağıthane, Galata; garibanlar, zenginler; gazeteciler, garsonlar, balıkçılar; lokantalar, mesire alanları; ekmek fiyatı, vapur ücreti; moda, spor, sanat… Cümle cümle, hece hece, duygu duygu İstanbul’a bakıyor gözlerimiz Ahmet Rasim sayesinde.

  İstanbul tarihin her döneminde gözde bir memleket olmuştur. Güzeldir, şirindir; lakin her zaman müşfik değildir. Yalnızca manzara bulunmaz İstanbul’da. Yaşam kavgasının da en çok döndüğü yerdir bu koca şehir. Şehir Mektupları adlı enfes eserde sadece pembe bir tablo bulunmamakta. Dönemin önemli gazetecilerinden biri olan Ahmet Rasim, dönemin İstanbul’unu her yönüyle ele almaktadır.

  Şehir Mektupları, Osmanlı İmparatorluğu’nun Batı ile kucaklaşmasının ardından değişen toplumsal hayatı görmek açısından da oldukça önemlidir. Ahmet Rasim, İstanbul’un ve bu güzel şehrin yanında Osmanlı’nın nasıl dönüştüğüne şahit olmamızı sağlamaktadır. Mesela günümüzde sık kullandığımız “spor” kelimesinin o günlerde yeni yeni dile girdiğini öğrenmekteyiz. Bu elbette sadece İstanbul’a has bir durum değildir; yavaş yavaş Osmanlı’nın değiştiğine örnektir. İstanbul’un dört bir yanını, her yönüyle anlatan Şehir Mektupları yüzyıl öncesinin İstanbul’unu ve Türk insanını tanımak isteyenler için vazgeçilmez bir kaynaktır.

  Yağmurlu bir günde Attila İlhan’ın Yağmur Kaçağı bambaşka bir his alemine götürür, karlar tane tane gökyüzünden süzülürken Sezai Karakoç’un Kar adlı şiiri yüreği daha sıkı sarıp sarmalar… Şehir Mektupları’nı Kadıköy İskelesi’nde okumak nasıl olur acaba?

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
İntibah
İntibah

  Türk edebiyatının en önde gelen isimlerinden biridir Namık Kemal. Neredeyse bütün edebi türlerde eserler vermiştir. Yazar edebi türler içinde...

Kapat