nuManaGa.com

Satılık Köprüler ve Yollar

  Satmadığımız bir yollarımız, köprülerimiz kalmıştı. Artık onlar da satılacak ve devletimize gelir sağlanacak. Sürekli bir gelirden ziyade sıcak para daha önemli tabi. İki gün sonra satacak yeni bir şey bulunur nasıl olsa. Tekel, Türk Telekom, Tüpraş gibi işletmeleri zarar ediyor diye sattık. Peki otobanlardan ve köprülerdende mi zarar ediyoruz? Madem zarar ettiriyor, neden yüzlerce işletme bu yerlere milyon dolarlar verip satın almak istiyor?

  Yıllar önce Türk Telekom’u satıp iç borcu kapatmayı düşünen bir hükümet vatan hainliği ile suçlanmıştı güzel yurdumun insanları ve gazetecileri tarafından. Şimdi ise her şey satılırken bir alkış tutmadığımız kalıyor. Takdir ediyoruz, nedense hep doğru buluyoruz. Aksi yönde konuşan kimse yok. On beş yılda ne değişti de satışlara ses çıkartmıyoruz? Telekom yok paraya satıldı yakın zamanda… 15 yıl önce iç borcumuzu kapatacak fiyata satılacağı zaman o dönemde bu işe kalkışanları hain ilan edenler neredeler? Yoklar… Döndüler, yalaka ve sahtekar oldular.

  Limanlar, Tekel, Türk Telekom, fabrikalar, tersaneler, bankalar, doğal gaz şirketleri… Liste o kadar uzun ki sayfalar sürüyor. Şu an ülkeyi idare eden hükümet özelleştirme rekoru kırmış bulunuyor. Sanırım bu rekor ile Guinness’e başvursalar kabul görürler. Bunca yer satılırken tepkimiz ne oldu? Mutlu muyuz yoksa? Aslında haklısınız çoğunu duymadık bile. Çok göz önünde olanları haber yaptı sağ olsun tarafsız çalışan medyamız. Bu nedenle birçok özelleştirmeyi öğrenemedik.

  Özelleştirme sıcak para için bulunmaz nimet fakat ya sonrası? 5 milyar dolar kazanabilirsiniz bir satıştan peki ya sonra? O para Türkiye’nin dişinin kovuğuna yetmeyecek bir mebla. Peşi sıra gelen yıllarda ülkemiz nereden gelir elde edecek? Bunu düşünen var mı? Gelir kapıları bir bir satılınca halkın üzerine düşen yük artacak. Vergiler, fiyatlar artarken maaşlar yerinde sayacak. Bilmeden sallamak elbette kolay. Sokakta mikrofon uzatılan bazı amcalar “Tabi özelleştirilsin!” diyorlar da sonra hayat pahalı diye ağladıklarında yapacak pek bir şey kalmayacak. Çünkü geçen zaman ve artan özelleştirmeler bizi zor durumlara mahkum edecek.

  Şimdi şöyle geriye dönüp bakalım. Yollar ve köprüler de gitti. Satılmadık ne kaldı? Hastaneler ve okullar. Bu ikisi dışında çok para edecek bir şey yok elimizde. Yakında eğitim ve sağlık kurumlarını da satıp sıcak para sorununu hallederiz. Sonra kimse kalkıp eğitim hakkım, sağlık hakkım, cart curt demesin. Eğer özelleştirme kelimesi ile sevimli bir hale getirilen satışlara sessiz kalıp gülümsersek gelecekte pek bir şeye ses etme hakkımız ve şansımız olmayacak.

  Bakalım gelecek günler bize neler gösterecek. Ülkemizde satılmadık pek bir şey kalmadı ama büyük özelleştirme hamleleri ile inşallah kalanları da elden çıkaracağız. Emlakçıdan bir farkımız kalmadı. İnşallah bir gün dükkan kapatmak zorunda kalmayız.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Şapka Kalkmadı
Şapka Kalkmadı

  Türkçe'de şapka meselesi çok tartışılan bir konudur. Kimileri düzeltme işaretine gerek olmadığını, kimileri ise çok gerekli olduğunu söylemekte. Gerekli...

Kapat