nuManaGa.com

Samsunlu’yu Nasıl Tanırsınız?

  Karadeniz’in güzel şehirlerinden biridir Samsun. Kendine has birçok özelliği vardır bu güzel şehrin. Peki içlerinde en ayırt edici olan hangisi? Bence Samsunlular’ın konuşmaları. Söyleyişler farklıdır her bölgede. Samsun’da ve Samsunlu dostlarda da böyle bir durum söz konusu. En çok bilineni ise Samsun’un plaka kodu olan elli beşi söyleyiş şekilleridir. Elli, elli iki, bin elli yedi, yüz elli… İçinde elli geçiyorsa mutlaka Samsunlu kendine has bir şekilde okur onu.

  Birçok yöre gezdim, çok farklı şehirlerde yaşadım. Her yöre bir renk, ayrı bir tat… Güzel Samsun’un insanı da çok güzel. Bayılıyorum elli beş demelerine. Sadece elli rakamında değil “e” harfinin ilk hecede olduğu birçok kelimede harika performans gösteriyorlar. İlk hecedeki “e” harfini epey uzatarak okuyor Samsunlular. Eğer uzatarak okumuyorsa Samsunlu’yum diyenlere itimat etmeyin. :) Samsunlu olması mümkün değil.

  Antalya’da belediye otobüsünde tanık olduğum harika bir diyaloğu paylaşmak istiyorum sizlerle. Hemen önümde oturan kalabalık bayan grubu aracımız 55 Samsun Pidesi adlı mekanın önünden geçince epey coştular. Sağ köşede kalan bayana dönerek teker teker elli beş, eeeelli beş diyerek espriler yaptılar. Sanırım köşede kalan bayan Samsunlu’ydu. O da arkadaşlarına dönüp “Siz beceremiyorsunuz, eeeelli beş olacak!” dedi ve kahkahaya boğuldu. İşte Samsunlu’nun farkı.

  İlk kez duyduğunuzda garip geliyor fakat bir süre sonra alışıyorsunuz. Ben de Samsun’a yerleştiğim ilk seneler epey güldüm, eğlendim dostlarımla. Artık farklı gelmiyor, kulağım alıştı uzun söylenen “e” harfine. 

  Yazıyı okuyanlar dalga geçtiğimi falan düşünmesin. Öyle düşünen biri varsa çok ağır sözler ederim, kalbini kırarım… Ben Samsunlular’ın bu sevimli telaffuzunu çok seviyorum. Yakışıyor…

  Kısacası Samsunlu’yu tanımak için ona elli ile başlayan rakamlar yahut “e” harfinin ilk hecede olduğu kelimeler söyletin. Eğer “e” harfini uzatarak “eeee” yapıyorsa gerçek bir Samsunlu ile karşı karşıyasınız demektir. Eğer “e” harfini kısa söyleyip Samsunlu olduğunu iddia edenler varsa inanmayın. Hakiki Samsunlu “e” harfini uzatarak konuşur, “eeeeeli beş” der arkadaş!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , ,
  1. Nihan Özdemir diyor ki:

    Üniversiteye ilk başladığım günlerde -ki Samsun’dan Ankara’ya transfer olan biri olarak- arkadaşlarımın Samsunlu olduğumu öğrendikten sonra bana ilk sordukları soruydu; “Senin şehrin plakası kaç?”. Sorunun Maksadı ellibeşi nasıl söyleyeceğimdi. Evet ben de klasik bir Samsunlu gibi e’leri uzatarak söylüyordum, şimdilerde söylemesem de birinden duyduğumda hala gülerim ve çok hoşuma gider.

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Grup Olalım Grup
Grup Olalım Grup

  Bence öğretmenler bundan böyle derslere ikişer, üçer ya da beşer kişilik gruplar halinde girmeli. Neden mi? Çünkü aldıkları eğitimler bireysel...

Kapat