nuManaGa.com

Samsun’da Sel

  4 Temmuz 2012, yer Samsun. Metrekareye bilmem kaç kilogram yağmur düşmüş. Dereler taşmış, sokaklar çamura boğulmuş, her yer perişan olmuş… Sel çoğu insanın evini kullanılamaz hale getirdi falan filan… Her şeye eyvallah. Afet olur elbette; Allah’ın takdiri. Benim anlayamadığım ve sinirden çatlamama sebep olan şey, dere yataklarından çok çekmiş bir milletin neden hala dere yataklarına ev yaptığıdır.

  Levent Kırca skeçlerinde çok işledi dere yatağına ev yapılması hususunu. Üstat haklı. Bile bile felakete davetiye çıkarmak nedendir? Koskoca Türkiye’de ille dere yataklarına mı yapmak gerekiyor evleri?

  Samsun’da yaşanan sel felaketinde 9 insanımız hayatını kaybetti. Birçok ailenin ocağı söndü. Neden? Evlerin dere yatağına yapılmış olmasından! Hem de bu evleri devletimizin bir kurumu olan TOKİ inşa etti. Canik’te başka yer yokmuş gibi toplu konutlar oraya dikildi. Sel felaketi göz önünde bulundurulmadı ve sonucunda birçok insan hayatını kaybetti. Devletimizin bu önemli kurumunun dere yatağına ev yapması anlaşılacak bir durum değil.

  Ve her selden sonra “Daha önce böyle yağmur yağmadı.” diyen yöneticilere sesleniyorum: Samsun bu tarz bir felaketi yakın zamanda yine yaşamıştı ve siz yine aynı cümleleri kullanmıştınız. Az yağdı, çok yağdı meselesi değil olanlar. Burası Karadeniz; dört mevsim yağmurlu bu güzel diyar. Çoğunu hesaba katarak yapılmalı her bina, her sokak, her bahçe…

  “TOKİ evlerinin bulunduğu mekan daha önce gecekonduların yoğunlukta olduğu bir mahalleydi, öyle kalsaydı daha fazla kayıp olurdu.” demek de yanlış. Öncesi değil bizi bugün ve yarın ilgilendiriyor. TOKİ bahçe katsız, ilk katı yüksek olan evler yapamaz mıydı oraya? Dere yatağı olduğu bilinmiyor muydu?

  Lütfen artık dikkat edilsin ve bu güzel ülkenin insanlarının hayatlarıına gereken önem verilsin. Sel felaketinde hayatlarını kaybedenlere rahmet, yakınlarına sabır diliyorum. Selden etkilenen herkese çok geçmiş olsun.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Seyyah - Ulu Çınarın İzinde
Seyyah – Ulu Çınarın İzinde

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın ilk kez "gençlik" adına bir şey yaptığına tanıklık ettim; hem de çok yakından. Adında "gençlik" kelimesi...

Kapat