nuManaGa.com

Samsun Sahil Yolu

Samsun sahili her geçen gün daha güzel bir hal alıyor. Bandırma Vapuru, Kurtuluş Yolu derken Samsun’a hayat veren bir mekan, yol ortaya çıktı. Görüntüsü, temizliği, rahatlığı Samsun sahil yolunu gerçekten vazgeçilmez yapıyor. Samsunlular yahut Samsun’a yolu düşenler sahil yolunda gezmekten büyük keyif alıyor. Sahil yolunun şehre kazandırılması ile birlikte Samsun denize ve şehrin göbeğinde ferah bir alana kavuşmuş oldu.

Projeyi yürüten Kültür ve Sosyal İşler Dairesi çalışmaları şöyle özetliyor:

“Samsun, 1950’li yıllarda şehrin önüne liman yapılması ile sırtını denize dönmüş, deniz kenarında olmasına rağmen sahille bağı kesilmişti. Samsun sahili çirkin yapılaşmanın yanı sıra, insanlarımızın gezmekte tereddüt ettiği bir hale gelmişti. Bunun da ötesinde liman dünyanın en büyük foseptiği olmuştu. 2001 yılında sahildeki çirkin binaları yıkarak çalışmalar başladı. Liman içini temizlenerek; 1200 gemi yükü çamur ve pislik çıkartılarak kanalizasyon akışı durduruldu. Sahil 8 km uzunluğunda 22m genişliğinde yürüyüş parkuru, bisiklet yolu, gezinti ve araç parkuru olan bir yol haline getirildi. Aynı bölgede, denizden hiç kopartmadan 92 dönümlük bir alanda paten pisti, konser alanı, hayvanat bahçesi ve göl oluşturuldu.”

Birbirinden güzel kafeler, restoranlar, yürüyüş, bisiklet yolları, tertemiz, kötü kokmayan bir deniz, hayvanat bahçesi, parklar… Gezmekten keyif alınacak şahane bir yer Samsun sahil yolu. Şehrin en merkezi yerinde olması ayrıca güzel. Genellikle nefes alınacak mekanlar şehrin dışında olur. Gitmek için araçlara binmek gerekir. Samsun sahiline ulaşmak için birkaç dakika yürümek yeterli. Cumhuriyet Meydanı’nda 3-4 dakikada sahile varmak mümkün.

Son zamanlarda hizmet veren faytonlar ile sahilde keyifli gezintiler yapmanın tadı bir başka güzel oldu. Bütün sahili faytonlarla gezmek çok keyifli oluyor.

Samsun’da gezilecek, görülecek çok yer var. İlk gezeceğiniz yer Samsun sahili olsun. Güzel, ferah, yakın… Özellikle akşama doğru birkaç saat yürüyüş yapmanın çok keyifli olduğunu belirtmek isterim. Samsun’a yolu düşenler mutlaka bu mekanda gezmeli, dolaşmalı ve Karadeniz’e karşı bir şeyler içmeli. Samsun ziyaretlerinizi bekliyor.

Samsun sahilinden fotoğraflar (slayt gösterisi – 12 fotoğraf ):

 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Okuyorum Oynuyorum Eğitimi / Denizli
Okuyorum Oynuyorum Eğitimi / Denizli

  Kitaplarla oyunların iç içe olduğu, çocuklarımıza okuma kültürünü kazandırmayı ve okumayı sevdirmeyi hedefleyen mükemmel proje "Okuyorum Oynuyorum" eğitimi için...

Kapat