nuManaGa.com

Sakın Öğretmen Olma

  Sakın beni örnek alma oğlum. Öğretmen olup ömrünün en güzel yıllarını heba etme. Öğretmenlerin zerre kadar değer görmediği bu ülkede öğretmen olmak gerçekten zor. Üç kuruşluk maaşını çok görenler, çok tatil yaptığını söyleyenler, hakaretler yağdıranlar var. İşlerine geldiği zaman kutsal meslek diyenler sonraları “Çaydanlıkları bile ayrı…” diyerek militan ilan ediyorlar öğretmenleri. Sakın öğretmen olma oğlum.

  Sakın öğretmen olma kızım. Babanı, anneni örnek alma. Zaten atamıyorlar öğretmenleri. Bak halimize. Ücretli öğretmenlikte bile sıra gelmiyor bizlere. Türkçe derslerine başkaları giriyor. Matematiğe işletme mezunları falan… İngilizce öğretmeni yetiştiren devletimiz öğretmenlerine güvenmeyip dışarıdan binlerce yabancı öğretmen almak istiyor. Ne yapacaksın öğretmen olup? Sakın öğretmen olma kızım.

  Sakın öğretmen olma yavrum. Kaldırım mühendisliği bile daha değerli artık. Evde çocuklarının gürültüsüne bir dakika bile dayanamayan veliler basıyorlar okulları, hesap sormaya kalkıyorlar, gururunu kırıyorlar… 180 iş günü, günde 6 saat ders anlatmayı kolay zannediyorlar. Kabahat sadece onlarda değil. Bakanlarımız da böyle düşünüyor. Devletin zirvesi böyle düşündükten sonra halkın farklı düşünmesini beklemek yersiz olur tabi. Çocukları sevmek, öğretmeye gönül vermek, alanında uzmanlaşmak önemli değil ki. Ücretli, vekil bir şekilde idare edilir. 150.000 öğretmen açığının olması, çocukların öğretmene ihtiyaç duyması falan boş laflar. Diğer kadrolular halleder. Çünkü çok boş vakitleri var. Yan gelip yatma yeri mi öğretmenlik? Matematikçi Türkçeye girsin, İngilizceye başka biri. Sen öğretmen olma yavrum. Çünkü kendini öğretmeye, ülkene adayıp aç kalacaksın. Yetmeyecek hor görüleceksin.

  Güzel yavrum… Oku oku büyük adam ol, baban gibi öğretmen olma! Zaman ne yazık ki bunu gerektiriyor. Öğretmenliği ayaklara düşüren zavallılar utansın!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , ,
  1. Abdulkadir uyar diyor ki:

    Baslamayanlar kendilerini kurtarsın..bizim icin cok gec..hele benim gibi bir bölümü bırakıp diğerini kazanmak icin vakit harcayanlara cok daha gec..bunu da bırakmaya cesaretim yok :))

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Bir Başka Olmuşsun
Başka Biri Olmuşsun

  Yıllar ne çabuk geçmiş, biz ne ara yirmili yaşların ortalarına gelmişiz... Daha dün lisede değil miydik? Bordo ceket, siyah...

Kapat