nuManaGa.com

Safranbolu Lokumu

Yine gurmeliğim tuttu. Bakın başlığa… Pek severim lokumu. Karabük’e, Safranbolu’ya yolum düştü düşeli daha da sever oldum. Bilindik lokum çeşitlerine alışan damağım, safranlı lokum ile mest oluverdi. Hal böyle olunca kutu kutu lokum mideye doluverdi. Yetmedi, kesmedi… Memlekete de getirdim. Ahaliye de tattırdım. Onlar da bayılıverdi. Meğer işin içine safran girince ne kadar da değişiyormuş lokumun damaktaki etkisi.

Fındıklı, çikolatalı, güllü, sade sakızlı… Hepsi güzel; lakin safranlı bambaşka. Şifalı oluşuyla bildiğimiz safranı lokumlarında kullanan Safranbolulular, ortaya müthiş bir lezzet çıkartmışlar; lokuma yepyeni bir boyut kazandırmışlar…

Safranbolu’da gezerken hemen her köşede elinde tepsiyle bekleyen bir bayan görmek mümkün. Bayanlar lokum ikram ediyorlar; “Buyurmaz mısınız? Fiyatlarımız çok uygun.” diyorlar. Haklılar. Fiyatlar gayet uygun. İstediğiniz kadar, istediğiniz paraya alabiliyorsunuz meşhur Safranbolu lokumundan.

Yolunuz Safranbolu’ya düşerse maket evler, dolap süsleri, örtüler, biblolar alın; daha da önemlisi eşsiz lezzetteki Safranbolu lokumuna doymaya bakın. Özellikle safranlısına. Benden söylemesi!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Uzun Hikaye
Uzun Hikaye Filmi

  Sevdiğim kitapların sinemaya aktarılması beni hep korkutmuştur. Eğer sevdiğim bir eser film olmuşsa, ön yargılarımla birlikte girerim sinema salonuna....

Kapat