nuManaGa.com

Safahat

  Mehmet Akif Ersoy’un ölümsüz eseridir Safahat. Yedi kitaptan oluşur: Safahat, Süleymaniye Kürsüsünde, Hakkın Sesleri, Fatih Kürsüsünde, Hatıralar, Asım, Gölgeler. 1943 yılına dek ayrı ayrı basılan Mehmet Akif kitapları, 1943’ten itibaren toplu olarak Safahat adıyla basılmıştır. Günümüze kadar birçok baskısı yapılan bu müstesna eser ve Mehmet Akif, Türk halkının duygu ve düşünce dünyasında önemli bir yere sahiptir.

  Sadece bir şiir kitabı değildir Safahat. İçinde hayattan öykülerin bulunduğu, sınırlara hapsedilemeyecek kadar geniş bir eserdir. İsminden belli olmuyor mu? Safahat demek evreler, safhalar demektir. Kitaptaki mısraları okuyunca eserin isminin “hayatın evreleri” anlamına geldiği gayet net anlaşılmaktadır.

  Binlerce mısranın yer aldığı Safahat’ı; halkın içinden gelen bir şairin duygularının yansıması olarak adlandırmak doğru olacaktır. Küfe, Hasır, İnsan, Hasta, Ahiret Yolu, Şark, Fatih Camii, Bülbül, Mezarlık… Eserdeki şiirler sadece duygularımıza, düşüncelerimize hitap etmekle kalmamakta; Mehmet Akif Ersoy gibi dört dörtlük bir sanatçıyı da yakından tanımamıza vesile olmaktadır. Çünkü bir şairin hislerini, fikirlerini, dünyaya nasıl baktığını en iyi mısraları özetlemektedir.

“Şark’ın ki mefahir dolu, mazi-i kemali,

Ya Rab, ne onulmaz yaradır şimdiki hali!”

  Piyasada bu müthiş eserin yüzlerce baskısı yer almakta. Kimi çok kaliteli kimi ise ne yazık ki sadece ticari amaçlı basılmış. Ben baskı kalitesi iyi olmasa da Çağrı Yayınları’ndan çıkanı önermekteyim. Nedenlerini kısaca açıklayayım: Çağrı Yayınları Safahat’ı cep boy olarak düşük kalitede basmış; fakat burada amacın ticari olmadığına eminim. Çünkü eseri hazırlayan isim M. Ertuğrul Düzdağ. Kendisi Mehmet Akif Araştırmaları Merkezi’nin kurulmasında başrolü oynayan kişidir. Böyle bir ismin yayıma hazırladığı eserin para için basıldığını düşünmek yersiz olur. Sayın Düzdağ’ın katkısı olması Çağrı Yayınları’nı tercih etmemde etkili oldu diyebilirim. Çağrı Yayınları’ndan çıkan Safahat’ı tercih etmemin diğer bir sebebi ise eserin hem Osmanlı Türkçesi hem de günümüz Türkçesi ile basılmasıdır. İki ayrı kitap halinde neşredilmesi ve  bu kitaplar arasında sayfa numaraları vasıtasıyla bağlantı kurulması, Osmanlı Türkçesini geliştirmek isteyen herkese büyük fayda sağlayacaktır. Baskı kalitesine önem verenlere, piyasada daha iyi baskıların mevcut olduğunu belirtmek isterim.

  Yetkin mısralarla yoğrulmuş şiirler, hayata yakından bakan öyküler, dönemini en iyi şekilde özetleyen cümleler… Safahat bir şiir kitabı, bir hikaye kitabı, tarihi bir kaynak… Mehmet Akif Ersoy’u tanmak, anlamak çok önemli. Bu nedenle herkes Safahat’ı edinmelidir ve hissederek okumalıdır.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Seyyid Burhaneddin Türbesi / Kayseri
Seyyid Burhaneddin Türbesi / Kayseri

Anadolu'da halkın gönlüne girmiş isimler vardır: Alim, ozan, devlet adamı... Onlardan biri Seyyid Burhaneddin Muhakkik-ı Tirmizi. Bu önemli zat günümüzde...

Kapat