nuManaGa.com

Saçma Anket Furyası

  Bazı hususlarda işin suyunu çıkarmakta üstümüze yok. Şu sıralar saçma ve gereksiz anketler listenin başında geliyor. Durmadan anket yapılıyor ülkemizde. Seçim anketleri, güvenilirlik anketleri, seks anketleri… Sözde halkın nabzını yokluyorlar. Kocaman bir yalan bu! Gereksiz ve saçma anketleri yapanlar nabız yoklamıyorlar, insanları etkilemiş oluyorlar. Zaten amaç belli: İnsanlarda kuşku, merak ve taraf yaratmak.

  Seçim anketleri ile başlayalım. Haftada bir seçim anketi yapılıyor ülkemizde ve farklı farklı firmaların yaptığı bu anketler nedense hiç aynı sonuçları vermiyor. Kimileri partilerin oylarını denk gösteriyor kimi ise bazı partileri açık ara önde. Yani ne geçti şimdi elimize? Birkaç dakikalık haber olur sadece bültenlerde. Bu anketlerin artıları var mı bilmiyorum ama eksilerinin olduğu ortada. Çünkü insanlar istemedikleri halde taraf oluyorlar. “Zaten açık ara önde… Benim oyum ile ne olacak?” şeklindeki düşüncelerle ve biraz da korkularının etkisiyle bazı seçmenler etkilenebiliyorlar. Ayrıca “Bu anketör kesin beni fişliyor lan!” diye içinde geçirip ortama uygun yanıtlar verenleri de unutmamak gerek.

  Bir başka husus ise “…. halkın nabzını yokladık!” gibi cümlelerin geçtiği anketler. Ülkemizde gündem hep yoğun. Gündemde o hafta TSK varsa hemen “TSK’ye halkımız güveniyor mu?”, Avrupa Birliği varsa “AB’ye girmek istiyor muyuz?”, Kıbrıs varsa “Kıbrıs sorunu ne olacak?” gibi gereksiz ve içi boş anketler görmek mümkün. Peki bu anketler kurumların, insanların veya tartışma konusu her ne ise onun güvenilirliğini zedelemek dışında ne işe yarıyor?

  Değineceğim son husus ise saçmalıkta sınır tanımayan anketler. Bu anketlere gereksiz demek bile hafif kalıyor. Mesela hemen her yıl “Sevgilinizle oral seks yapar mısınız?” şeklinde bir anket sorusu yönlendiriliyor bayanlara. Ne yazık ki “Seni ne ilgilendirir hıyar!” diye bir şık yok. Bu sorudaki amaç kuşku yaratmak… Klasikler arasına girmiş “Kadında ilk nereye bakarsınız?” şeklindeki anket sorusunu da unutmayalım. Çok saygın habercilerin sunduğu bültenlerde bile muhabirlerin bu soruyu insanlarımıza sorduğunu gördük. Ne acı! Türk erkeği hep gözlere bakar zaten. Niye soruyorsunuz böyle saçma sorular? Bu anketin yurdum insanına kazandırdığı nedir?

  Anket yapmanın bir yeri, zamanı ve adabı olmalı. Kafası zaten karışık olan halkımızı daha fazla bunaltmaya hiç gerek yok!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Eyvah Eyvah 2
Eyvah Eyvah 2

  Yerli filmlerin neredeyse bir tanesini bile kaçırmadan izlemeye çalışırım. İyi yahut kötü fark etmez. Eyvah Eyvah 2 iyi olanlardan....

Kapat