nuManaGa.com

Sabahattin Ali Bütün Şiirleri

  Sabahattin Ali, hem çok bilinen hem de hiç bilinmeyen bir isim. “O da nasıl oluyor yahu?” dediğinizi duyar gibiyim. Göklerde Kartal Gibiyim’i Volkan Konak’tan, Leylim Ley’i Zülfü Livaneli’den, Çocuklar Gibi’yi Mustafa Kaya’dan, Aldırma Gönül’ü Edip Akbayram’dan dinliyorsunuz değil mi? Bu şarkıların sözlerinin kime ait olduğunu bileniniz var mı? Bunlar Sabahattin Ali’nin enfes şiirlerinden sadece birkaçı. 

  Sabahattin Ali önemli bir öykücü ve romancı. Bu önemli ismin şiirleri hep geri planda kalıyor ne yazık ki. Oysa nefis şiirleri var sanatçının. Dillere marş olan şarkıların sözlerinden belli değil mi?  İşte bu nefis şiirler sonunda bir kitapta toplandı. Atilla Özkırımlı’nın yayına hazırladığı eser Sabahattin Ali’nin dergilerde kalan, dostlarına gönderdiği şiirlerini de görmemizi sağlıyor.

  Sabahattin Ali’nin şiirlerinde yalın dil, halkın sık kullandığı kelimeler ve hece ölçüsü dikkat çekmekte. Şiirlerinin büyük bir bölümünde hece ölçüsünü kullanan sanatçının terkib-i bendleri de bulunmakta.

  Sabahattin Ali’nin bütün şiirlerinin bulunduğu eser Dağlar ve Rüzgâr, Kurbağanın Serenadı ve Öteki Şiirler adlı bölümlerden oluşuyor. Son kısımda bulunan Notlar adlı başlığın altında şiirlere ilişkin önemli bilgiler verilmekte. Bu bölümde Pertev Naili Boratav’in imzası bulunmaktadır.

  “Başın öne eğilmesin, aldırma gönül aldırma…”, “Sözün şiirlerin mükemmelidir…”, Göklerde kartal gibiydim, kanatlarımdan vuruldum…”, “Döndüm dalda duran kuru yaprağa…” gibi mısraları bilmeyen yok; bu nedenle Sabahattin Ali’nin farklı mısralarına yer vermek istiyorum:

Gözlerin uzağa bakar,

Kimden ne beklediğin var?

Yar semtinde gelen rüzgâr:

“Seni unuttu!” der gelir.

Hapishane Şarkısı 2’den.

Denizler gibi derindim,

Gözlerine sığ göründüm.

Karlı dağlardan serindim,

Sona sokuldum, hey!

Hey adlı şiirinden.

  Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan 161 sayfalık bu eser Sabahattin Ali’yi ve onun şiirlerini tanımak isteyenlerin, farklı isimleri okumaktan hoşlananların, edebiyata gönül verenlerin ve edebiyat araştırmacılarının elinin altında olması gereken eserlerden.

  Umarım Sabahattin Ali’nin şiirleri artık bestelenmez. Onun şarkı sözü yazarı olmadığını ve iyi bir şair olduğunu anlamak gerek!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Süt
Sütün Zararları

  Süt kalsiyum içerir, kemikleri güçlendirir, vücudun direncini arttırır... Süt sağlıktır. İnek sütü, koyun sütü, at sütü, deve sütü... Farklı...

Kapat