nuManaGa.com

Ruh Adam

  Yaşamanın gayesini, heyecanını yalnızca askerlikte bulan bir subayın, Selim Pusat’ın, kralcı olmakla itham edilip hayatının altüst olmasının ardından yaşadığı olayların anlatıldığı Ruh Adam, farklı olay örgüsüyle ve karakterleriyle dikkat çekiyor. Tarihi roman gibi başlayan; fakat birden günümüze ait karakterlerin hayatlarına geçiş yapan bu eser, zengin bir tarih ve yer yer mitolojik ayrıntılarla süslenmiş.

  Geleceği parlak bir subay olan Selim Pusat, kralların savaş alanında daha başarılı olduğunu savunan bir askerdir. Komutanı ile yaşadığı tartışmanın ardından hainlikle suçlanan ve yargı sürecinin sonunda askerlikten uzaklaştırılan Selim Pusat, yaşama küser ve eşi Ayşe’nin bütün çabalarına rağmen eskisi gibi mutlu olamaz. Hayatla bütün bağını koparan Selim Pusat’ın kaderi Leyla Mutlak ve eşinin öğrencisi Güntülü’yü tanıdıktan sonra tamamen değişir. Ölümle hayat arasında gidip gelen Selim Pusat, hayat tarafına biraz daha yaklaşsa da, büyük ızdırapların ve kederlerin kollarında kavrulmaktan kurtulamaz…

  Ötüken Neşriyat’ın okurla buluşturduğu 298 sayfalık bu eser, heyecanın bir an olsun azalmadığı, tarih ve mitoloji çeşnisiyle şekillenen müthiş kurgusuyla diğer romanlardan ayrılıyor. Ruh Adam, okuyan herkesin damağında hoş bir tat bırakıyor.

  Türkçe öğretmenliği ve edebiyat bölümlerinde onlarca yazar derinlemesine işlenirken  neden, Hüseyin Nihal’e yer verilmez gerçekten aklım almıyor. Yazarların ideolojik düşünceleriyle değerlendirelemeyeceğini savunan hocalarımızın Hüseyin Nihal’e karşı olan tutumları inandırıcılıklarını zedeliyor. Böylesine önemli bir kalemin okutulmaması, bence büyük eksiklik.

  Ruh Adam alınmalı; Hüseyin Nihal Atsız mutlaka okunmalı.  Okumayan çok şey kaybeder!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Doğa İçin Çal 4
Doğa İçin Çal 4

  Doğa İçin Çal nedir, ne değildir? Bu konuda açıklama yapmayacağım. Bu çalışmayı artık herkes biliyor. Önceki yazılarımda bu müthiş...

Kapat