nuManaGa.com

Ramazan

  Ramazan ayı bütün bereketiyle sardı her yanı. Pide kuyrukları uzayıp gidiyor… Yumurtalı susamsız, tırnak, susamlı… Sofralar da daha bir şen, kalabalık… İftarlar o kadar mesut ki. Bu ne güzelliktir… Camiler dolu dolu. Ramazan huzur dolu. Teravihler, hatimler… Sahurlar bambaşka. Kalabalıksan hele de. Sahura kadar uyumayıp, sohbetler edip eğlenmenin tadı damaklarda. En sert insan bile yumuşuyor diyemeyeceğim ama genel olarak insanların daha anlayışlı olmaya çalıştığı kesin. Keşke herkes bu huzuru hissedebilse yüreğinde ve hareketlerine hakim olabilse.

  “Nerede o eski ramazanlar?” ile başlayan cümleler kurmayalım boşuna. Geçmiş hep güzeldir zaten. Çocukluk, gençlik, aile, memleket aranır her zaman. Yeni ramazanlar da güzel. Yaşamayı, hissetmeyi bilene zamanın eksilttiklerini görmek zor gelmez. Mesele bu hayırlı günlerin hayrına yakışır yaşamak değil mi? Belki eski kalabalıklar olmayacak, hayatta olmayanlar özlenecek, bir burukluk hissedilecek ama çocuklar, gelinler, dostlar, komşular yüreklere neşe katacak.

  Ellerini aç, başını göğe kaldır ve dua et… Yeni ramazanları görme mutluluğuna eriştiğin için Allah’a şükret. Göçenlere, hastalara, zorda olanlara yardım dile Yaradan’dan.

  Büyükler vefat edebilir, kalabalıklar uzaklaşabilir, yalnızlık çökebilir, şehirler değişebilir ama ramazanlar değişmez. Her ramazan pide kuyrukları, iftarlar, teravihler, sahurlar seninle değil mi? Yeniden ramazana kavuşmanın keyfini çıkar!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Habere Bakın Hele
Habere Bakın Hele

  Öğretmenlerimize verilen değer, yapılan atamalar ortada. Okulu bitirmek yetmiyor. KPSS denen illete girmen gerek. İyi bir puan alarak tercihler...

Kapat