nuManaGa.com

Provokasyon Nedir?

  Provokasyon nedir? Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünün söylediğini aktarayım öncelikle: Kışkırtma. Peki kimler insanları kışkırtır? Elbetteki amacı doğrultusunda düzen kurma arzusunda olanlar. Kışkırtma, anlam olarak olumlu değildir. Bir olumsuzluk söz konusudur bu kelimenin geçtiği yerde. O zaman provokasyonların olduğu yerde olumsuzluk peşinde koşan bireylerin bulunduğunu söylemek doğru olacaktır.

  Medyamızın ve siyasilerimizin armağanı olan provokasyon kelimesi doğru yerde kullanılmıyor ne yazık ki. Mesela Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamak isteyenlere “provokatör” deniliyor yahut “provokasyon var” gibi ifadeler kullanılıyor. Bu ülkenin adı ne? Türkiye. 29 Ekim’de ne oldu? Bu ülke kuruldu. Ülkesinin kuruluşunu kutlayanlar kimi, ne için kışkırtabilir?

  Bayramların iptaline kadar gidilen zincirleme icraatların ardından geliyoruz terörist cenazelerine. Birkaç terörist öldü diye kıyamet mi kopacak? Hayır. Alanlara sekiz on çapulcu inip slogan atarsa olay mı olur? Hayır! Alırsın, “vatana ihanet” denen maddeyi uygularsın. Peki vatan hainlerinin cenazelerinde molotof atan, halkımızı tehdit eden insanlar provokatör değil mi? Kışkırtma yok mu? Köpek posterleri ile iki parmaklarını süsleyenlerin amacının vatanı bölmek olduğu bilinmiyor mu? Devletin bir belediyesi bunlara bütün imkanlarını seferber etmiyor mu? Kim provokasyon yapıyor?

  Anlaşılan o ki ya kelimenin anlamı bilinmiyor ya da yanlış manada kullanılıyor. Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünü pahalı bulanlara yine bu kurumun internet sayfasını tavsiye ediyorum. Şu kelimenin anlamını öğrenin artık!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Üniversiteler ve Güvenlik
Üniversite ve Güvenlik

  Türkiye'de birçok ülkenin nüfusundan fazla güvenlik memuru bulunuyor. Özellikle üniversitelerde sayıları oldukça fazla olan güvenlik memurlarının içinde gayretli bir...

Kapat