nuManaGa.com

Portekiz Mektupları

  Portekiz Mektupları adlı eser, tarihin her döneminde edebiyatçıların konuştuğu bir kitap olmuştur. Eseri kimin yazdığı hususunda çok çeşitli iddialar ortaya atılmıştır. Portekizli bir rahibenin Fransız bir askere mektuplarından oluşan eseri, gerçekten Portekizli bir rahibe mi kaleme almıştır? Yüzyıllar boyunca tartışılmıştır eserin kahramanı Mariana’nın mektupları. Bu isimde bir rahibe gerçekten yaşamış mıdır? Mektuplar sahici midir? Yoksa her şey kurmaca mıdır?

  Eserin giriş bölümünde yazan bilgilerden anladığımız kadarıyla Portekiz Mektupları, bir dönem Portekiz edebiyatının önemli eserlerinden biri olarak kabul edilmiş. Fransız  ürününün Portekiz’e mal olması gerçekten garip. Bu enteresan olay, eserin yazarının kitabı ne kadar iyi pazarladığını ortaya koyuyor. Neden mi? Çünkü böyle bir rahibe yaşamamıştır ve eser tamamen kurmacadır. Ayrıca kitabın Portekiz ile alakası yoktur. Guilleragues adlı Fransız yazarın Portekiz Mektupları’nı kaleme aldığına artık kesin gözüyle bakıldığını belirtmek isterim.

  Peki ne anlatmaktadır eser? Bence hiçbir şey. Bir klasik olamayacak kadar yavan bir kitap Portekiz Mektupları. Kurgu ve anlatım bakımından yer yer Yunan klasiklerinin havasına yaklaşsa da, onlar gibi yetkin değil. Portekizli rahibe acı çekiyor, kederleniyor, pişmanlık duyuyor, seviyor, özlüyor, nefret ediyor, yazıyor… Kitap beş mektuptan meydana gelmekte. Beşincisi ile birlikte hatıralar da gönderiliyor; ve hikaye noktalanmış oluyor.

  YKY’nin bastığı Portekiz Mektupları’nı Ayşen Gür dilimize çevirmiş. Çeviri başarılı. Ayrıca kapak tasarımı ve baskı çok iyi; hatta bence bu eser için fazla. Nice Türk klasiği yaralı bir şekilde beklemekte. Ucuz yayınevlerinin hırslarına kurban edilen klasiklerimizi YKY gibi kaliteli yayınevlerinin basmaması üzücü.

  Alın, okuyun; ama Portekiz Mektupları’ndan çok şey beklemeyin derim.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Sır
Sır

  Mustafa Kutlu, modern Türk öyküsünün en önemli isimlerinden biridir. Şiirsel anlatımı, hayatın şah damarından seçtiği konular onu farklı ve...

Kapat