nuManaGa.com

Popüler Tarih Sözlüğü

  Pamukkale Üniversitesi’nde görev yapan Süleyman İnan’ın kaleme aldığı Popüler Tarih Sözlüğü özellikle yakın dönemde yaşanan tarihi olayların ve kullanılan kavramların açıklanmasında oldukça yararlı olmuş. Çoğu zaman derslerde geçen kavramlar öğrenciler tarafından anlaşılmaz. Anlaşılmayan kavramlar kafalarda soru işaretleri oluşturur ve üzerine konuşulan konular havada kalır. Bu kitap sayesinde oluşan soru işaretlerini yok etmek mümkün. 

   Süleyman İnan kitabın önsözünde kitabı neden kaleme aldığını şöyle açıklıyor: “Bu kitabın yazılma fikri bir dersimde Marshall Planı’ndan söz ederken bir öğrencimin “Marshall boya değil mi hocam?” esprisinden sonra çıktı…” Hocamız bu espriden sonra tarih ile alakalı birçok isim ve kavramın bilinmediğini anlamış ve bu eseri yazmaya karar vermiş.

  Esere sadece ders kitabı gözüyle bakmak doğru olmaz. Tarihi seven, bazı kavramları ve olayları merak eden herkesin sayfalarını beğenerek karıştıracağı bir kitap Popüler Tarih Sözlüğü. İki yüz sayfadan oluşan eser Adres Yayınevi’nden çıkmış. Kitapçılarda bulmak zor olabilir fakat internet üzerinden kolaylıkla bulunabilir bu yararlı kitap.

  Kitapta sadece terimlerin anlamlarına değil önemli olaylara ve insanlığı etkileyen politikacıların biyografilerine de yer verilmiş. Kavramlar, olaylar ve biyografiler alfebetik sıraya konmuş. Aradığınızı rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Mesela IMF, özelleştirme, haymatloz, Fidel Castro, OEEC, Minamata Trajedisi gibi. Olaylar, biyografiler, terimler kısa ve açıklayıcı bir biçimde okuyanlara sunulmuş.

  Tarih terimleri ile kafası karışan, olayları, kişileri, terimleri kolaylıkla öğrenmek isteyen ve elinin altında yakın dönemde yaşanan önemli olaylara ilişkin birçok bilgiyi bulundurmak arzusunda olan herkese Süleyman İnan’ın Popüler Tarih Sözlüğü’nü edinmesini tavsiye ederim.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Müzekart
Müze Kart

"Gez / Gör / Ye" adlı kategoride birbirinden güzel yerleri tanıttığım yazılar mevcut. Bu güzel yerlerin bir kısmı tarihi mekanlar....

Kapat