nuManaGa.com

Petrol Aramak

  Bir yerde petrolün kokusu dahi duyulsa Amerikan, İngiliz yahut Rus şirketleri bitiverir hemen. Savaşlar açılır, insanlar öldürülür, kana boyanır sokaklar petrol için. Irak, Libya, Suriye… Birer birer kayar liderler özgürlük sabununa basarak. Sonra bir ülke çıkar “Önce biz vurduk, petrolün yüzde otuzu bizimdir.” der. Kimileri ortak petrol arar. Bölgesinde petrol olmayan diğerine “Gel la beraber bakalım.” diyerek sızar istediği alana.

  Herkes farklı şekilde arar petrolü. Türkiye’ye bakalım. Güzel ülkem petrol aramak için bir başka ülkenin petrol aramasını bekler. Karasularımız tehlikeye girdiği zaman “Ben de arayacağım! Aha Piri Reis adlı gemiyi gönderiyorum.” diyerek sahneye çıkar. Yapılan doğrudur ama insan ister istemez “Neden birileri aramadan biz aramıyoruz? Neden önce davranmıyoruz?” diye soruyor. Piri Reis gemisi Rum-İsrail ortaklığı ile petrol aranan Akdeniz’e gönderildi. Aynı gemi daha önce de Yunanistan Ege’de petrol aramaya başladığında Ege açıklarında petrol aramıştı. Galiba Piri Reis adlı geminin kaderi bu. Biri petrol aramadan limandan çıkamıyor yetmiş sekiz model, yorgun gemi.

  Dedim ya herkes farklı arar petrolü. Biz de farklı arıyoruz işte. Cennet vatanımızda arama yapsak bulacağız… Bulsak ne değişecek ki? Yine “Rezervi yetersiz!..” masalları ile uyutulacağız. Önün, arkan, sağın, solun petrol ama sen de yok. Sobe!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Çamur Banyosu / Fethiye
Çamur Banyosu / Fethiye

  Çamur banyosu denilince akla Dalyan gelir. Çamur banyosu için Dalyan doğru adrestir fakat Dalyan'dan başka yerde yapılamaz diye bir...

Kapat