nuManaGa.com

Pembe Kayalar’da Bir Nefes

Yurdumuzun dört bir yanında doğal güzellikler bizleri beklerken nice sebep üretip evde beklemeyi anlamsız bulmaktayım. En azından şehrindeki güzelliklerden haberdar olmalı insan. Tek bir yerde nefeslenmek yeter mi hiç? Şehrin dokusunu tanımak ve güzelliklerinde nefes almak gerekir. Bunu yapmak için de yollar karşımızda bizi beklemektedir.

Kocaeli’de yaşıyorsanız şanslı olduğunuz taraflar vardır. Birçok şehir size yakındır. Tren, otobüs, uçak… Ulaşım araçları elinizin altındadır. Hafta bittiğinde görülebilecek nice noktaya varma imkanı bu şehrin en büyük getirisidir. Tüm bunların yanı sıra Kocaeli’de de görülmesi gereken yerler var. Gelin Pembe Kayalar’da bir nefes alalım.

Pembe Kayalıklar

Kocaeli’den yola çıkıp Kandıra’ya doğru ilerleyelim. Durmayalım, devam edelim ve denize kavuşalım. Kerpe’ye sonra uğrayacağız, çayımızı içip denize komşu olacağız. Önce Pembe Kayalar’a gidiyoruz.

Kefken tabelasını gördük mü? Evet, yaklaşıyoruz. Kefken’i bitirip yolumuza devam edelim, askeriyeyi geçince az daha yol alıp sola seğirtiyoruz. Karşımızda Pembe Kayalar.

Pembe Kayalıklar

Mevsim fark etmiyor. Pembe Kayalar’ın görüntüsü her dönem güzel; fakat en güzeli güneş gördüğü zaman ortaya çıkıyor. Hele de gün batımında buradaysanız kayalıklara vuran güneşin kırmızıya boyadığı taşların size bakışı bir hayli hoşunuza gidecektir.

Anlatılan şudur: Pembe Kayalar olarak adlandırılan bu bölgeden İstanbul’un Fethi amacıyla yapılan hisar için kayalar götürülmüş. Kayalıkların üzerinde gezinirken simetrik bir şekilde kayaların kesildiğinin farkına varmak mümkün. Ayrıca dalga aşındırmasının da etkili olduğu ortada. Dalgalar kayalıklara her vuruşunda bir parça alıp gidiyor, tıpkı zamanın ömrümüze her dokunuşunda bizden aldığı parçalar gibi.

Pembe Kayalıklar

Kocaeli’de yaşayıp Pembe Kayalar’ı görmeyen bireylerin olması üzücü. Kefken uzak değil, Kandıra uzak değil.

Pembe Kayalar’ı gördüğümüze göre şimdi Kerpe‘ye dönebiliriz. Orada sahilde turlayıp Kerpe Kayalıkları’nı ziyaret edeceğiz. Ardından da mutlaka manzaraya karşı bir şeyler yudumlayacağız.

Hazır mıyız?

O zaman Kerpe’ye dokunan yazıda görüşmek üzere.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Signoria Meydanı ve Davut Heykeli
Tam Bir Açık Hava Müzesi: Floransa

Hangi gezi sitesine yolunuz düşerse benzer başlığı göreceksiniz: Açık hava müzesi. Doğru, giden herkes haklı. Floransa heykellerin şehri, Floransa insanın...

Kapat