nuManaGa.com

PDR Öğrencilerinden Başbakana Mektup

  Son günlerde alan dışı atamalar söz konusu. Milli Eğitim Bakanlığı felsefe bölümüden mezun olan bireylerin de psikolojik danışmanlık yapabileceğine kanaat getirdi. PDR öğrencileri haklı olarak bu duruma tepki gösterdiler. Pamukkale Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü’nde okuyan arkadaşlarım Recep Tayyip Erdoğan’ın Denizli’yi ziyaretinde seslerini duyurmak için toplandılar fakat miting düzenlenen alana alınmadılar. Seslerini duyurmakta kararlı olan arkadaşlarımızın çabaları sonuç verdi ve başbakanın özel kalemi ile görüşmeyi başardılar.

 

  Hassasiyetlerinden ve çabalarından dolayı arkadaşlarımı kutluyorum ve başbakana yazdıkları mektubu virgülüne dahi dokunmadan yayınlıyorum. Umarım çabaları sonuç verir.

  İşte arkadaşlarımın yazdığı ve özel kaleme ulaştırmayı başardıkları mektup:

 Sayın Başbakanım,

  Pamukkale Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalı 4. Sınıf öğrencileriyiz.

  Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesindeki duyuruya göre 2011 Haziran atamalarında 1327 rehber öğretmen (psikolojik danışman) alınacağı açıklandı. Arkasından formasyon almış felsefe mezunlarının da rehber öğretmen (psikolojik danışman) olarak atanacağı haberi duyuldu.

  Milli eğitim şurasının son toplantısında görüşülen konulardan biri de mevcut “Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalı” lisans düzeyinde verilen eğitimin bir bireyi okullarda rehber öğretmen olarak çalışma hususunda yeteri kadar eğitip eğitmediği idi. Bunun üzerine bu lisans programının 5 yıla uzaması ancak bu takdirde yeteri kadar uygulama yapılacağı ve ancak bu şekilde tam olarak yeterlik kazanmış psikolojik danışmanların okullarda görev yapmaya hazır hale gelebileceği kararlaştırıldı. Bu tartışmalar bir yandan yaşanırken bakanlığın bu konuda hiçbir deneyimi bulunmayan “Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü” mezunlarının sadece formasyon aldıkları için bu atamayı hak ettikleri açıklaması yapması bizleri gerçekten şaşırtmıştır. 

  Bu atamalar aynı daha önceki yıllarda olduğu gibi ziraat fakültesi mezunlarının veya veterinerlik fakültesi mezunlarının sınıf öğretmenliğine atanmaları kadar olağan dışı ve doğru olmayan atamalardır. Nitekim sonraki yıllarda eğitim uzmanlarının araştırmaları sonucunda eğitim sistemine verdiği zarar görülmüştür.

  Ayrıca bizlerin 4 yıllık eğitimimiz süresince bu görevi yerine getirebilmek için hangi dersleri aldığımızı belirtmek, Haziran 2011’de ataması yapılacak olan felsefe bölümü mezunlarının aldıkları formasyon derslerinden farklı olarak kaç ders aldığımızın daha iyi görünmesi açısından transkriptimizi ek olarak size sunuyoruz.

  Bizler bu konuda sizin duyarlı olduğunuzu düşünüyor, bu konuda bizim sıkıntılarımızla ilgilenmenizi saygılarımızla arz ediyoruz.

Pamukkale Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalı Öğrencileri

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , ,
 1. ali diyor ki:

  doğruluk ve dürüslüğünü inandığımız başkanımız inşallah bu alan dişından alımlarla haklarına tecavüz edildiğini anlar ve gerekeni yapar

 2. pdrcinur diyor ki:

  pamukkale öğrencilerini kutluyorum ve çoook teşekkür ediyorum. gerçekten çok hoş bir davranış. arkadaşlarım hakkımızı savunduğunuz için hepimiz size minnettarız. biz de elimizden geleni yapmaya çalışıyor, şikayet dilekçelerini gerekli yerlere yolluyoruz…

 3. ismahan diyor ki:

  bizler Psikolojik Danışma ve Rehberlik mezunları olacağız. nasıl oluyor da biz kendimizde onca aldığımız derse ve yaptığımız çalışmalara rağmen eksikler gördüğümüz halde felsefe ve sosyoloji mezunları gerek psikolojik danışma gerekse rehberlik adına ders almadıkları ve bu konularda hiçbir çalışma yapmadıkları halde kendilerini PDR kadrosu için yeterli donanıma sahip olarak görebiliyorlar ve görülebiliyorlar (devlet büyükleri tarafından). bizim amacımız sadece KPSS ile bir yerlere yerleşebilmek değil, hem bize yapılan haksızlığa ve etik ihlaline boyun eğmemek hem de geleceğimizi kurtarmaktır. Psikoloji bu şakaya gelmez. Danışmanın yapacağı ufacık bir yardım öğrenci iiçin hayat kurtarıcı olabilir. Danışmanın yapacağı yardımlar öğrencinin uzun vadede kullanabileceği türden yardımlardır. ya da öğrenciye vereceği zararlar uzun vadede öğrenciyi etkilemektedir. etkisi bugün ortaya çıkmazsa 5-10 yıl sonra ortaya çıkabilir. okullarda şiddet ve saldırganlık eğilimi olan ve gelecek için bir risk faktörü olan bu öğrencilere yönelik çalışmalar doğru bir şekilde yapılmazsa bu öğrenciler ilerde hırsızlık, tecavüz adam öldürme vb. sulara karışabilirler. bu nedenle sadece bugünü düşünüp geleceği feda etmeyelim. bu sadece biz PDR cilerin sorunu değildir. aynı zamanda da toplumumuzun sorunudur. bırakın da bize öğretilenleri uygulayalım, insablara yardım edelim. yani kısacası mesleğimizi yapalım. siz de bencillikten biraz uzaklaşıp hümanist olmayı deneyin.

 4. fatma diyor ki:

  işte budur… Mesleki davamızın ardındayız her şekildee

 5. yılıdızz diyor ki:

  olay budur bızım isteklerımızı çok guzel bır sekılde dıle getırmıs umarız bu yanlsılık bır an önce duzelır..

 6. Hakkı Can Sarıhan diyor ki:

  biz elimizden geldiğince tepkimizi göstermeye çalıştık. bundan sonrası hukuksal süreç, bu süreç de başlatıldı. ve bu süreçte de alanımızdan olan olmayan herkesin desteğine ihtiyacımız var, çünkü atamalar hepimizin çocuklarının okuduğu okullara yapılıyor. hiç kimse okulda nitelikli yetişmiş bir psikolojik danışman yerine psikolojik danışma alanı ile ilgisi olmayan bir felsefeci atansın istemez diye düşünüyoruz. duyarlı herkesin desteğini bekliyoruz.

  site yönetimine de duyarlılığı için teşekkürler.

 7. arslan diyor ki:

  hükümetin dilinden düşürmediği 2023 yılı var yaa… dünya lideri bir ülke olacakmışız sözde.. 2023’ün rehberlik servisinde felsefeci mi çalışacak? marmaradan kara denize kanalı anlıyoruz da felsefeden mesleğimize kanalı anlayamayız! kusura bakmasın “yüce” başbakanımız!!
  Allahın adını dilinden düşürmeyen ey yüce başbakanım “işi ehline veriniz”(hadis-i şerif) nokta

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Okuma Eğitiminde Atasözlerinden Yararlanma
Okuma Eğitiminde Atasözlerinden Faydalanma

  Okuma, bireyin kendini geliştirmesinde ve yaşama uyum sağlanmasında en önemli etkenlerden biridir. İnsan okudukları sayesinde çevresindeki gelişmeleri anlar ve...

Kapat