nuManaGa.com

PAÜ’de Anket Çilesi

  Pamukkale Üniversitesi birkaç yıldır internet üzerinden notlarını öğrenmek isteyen öğrencilerine sürprizler hazırlıyor. Bu sürprizlerin adı anket soruları. Birbirinden güzel ve kaliteli sorular ile öğrencilerden hocalarını değerlendirmelerini istiyor Pamukkale Üniversitesi. Eğitimin kalitesini artırmak için başlatılan bu uygulama ne kadar yararlı oluyor acaba? Doğru cevap veren öğrenci var mı? Anket sonuçlarına bakılarak herhangi bir kişiye ikazda bulunuluyor mu?

  Öğrencilerimizin yüzde doksanı bu anketleri önemsemiyor. Sunulan şıklara bakmıyor bile. Bir an önce notları görme arzusu ile önüne gelen ilk kutucuğa tıklayıveriyor bazı öğrenci kardeşlerim. Bunların dışında hocaların anketleri görüp öğrencileri sınıfta bırakacağını düşünen kişilerin de çok olduğunu belirtmek gerek. Değerlendirilen kişinin ankette fikirlerini belirtenlerden haberdar olmayacağı defalarca söylenmesine rağmen yine de bu arkadaşlar korku ve heyecanla karışık duygular içinde hep olumlu görüşler belirtiyorlar. Bir de benim gibi sadece kutucukları tıklamakla kalmayıp, paragraf paragraf düşüncelerini belirten kişiler var. Peki sonuç? Sonuç yok! Çünkü defalarca belirtilmesine rağmen ismi lazım olmayan kişiler vizesiz, finalsiz, cinsiyete göre not vermeye devam ediyor. Hakkınızı aradığınız zaman tehditler savurabiliyor. Vize notunuzu bilmeden finale, final notunuzu bilmeden yaz okuluna… Daha önce doldurulan anketlerde benden başka bu hususa değinen bir insan evladı olmadı mı? Galiba olmadı. Benim görüşlerim de “Çoğunluk iyi diyor, bu herif neler diyor?” şeklinde yorumlanmış olacak ki yine hiçbir değişiklik yok. Peki madem değişiklik olmayacak neden böyle bir işe kalkışılıyor? Öğrencileri “Kısa sürede anketleri doldurmazsanız notlarınızı internetten göremezsiniz ha!” diye korkutanların hocalara söyleyecek iki cümlesi olmaması ne kadar acı.

  Bu yazıyı yazdığım dakikalarda yine o boş anket sorularına cevap vermek zorunda kaldım. Önceki yıllarda umutlanıp emek emek doldurduğum bölümleri bu sefer es geçtim. Çoğunluğa uyduğumu ve her şey mükemmelmiş gibi yanıtlar verdiğimi düşünmeyin sakın. Sadece özenmedim, üzerine eğilmedim. Tıkladım geçtim.

  Kısacası, hiçbir şeyin değişmeyeceğini bilerek onlarca soruya cevap vermek çileden başka bir şey değil. Bitsin artık tribüne oynamalar,bitsin artık bu çile!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
2010 ALMA Adayı Okuyorum Oynuyorum
2010 ALMA Adayı Okuyorum Oynuyorum

  Çocuklarımızı en iyi şekilde eğitmeyi, geleceğe hazırlamayı amaçlayan ve bu uğurda her geçen gün daha fazla çalışan Türkiye Eğitim Gönüllüleri...

Kapat