nuManaGa.com

Padova / İtalya

Padova, Padova, Padova… Yaşamak istediğim şehri buldum sanırım. Yemyeşil ve sakin bir yer arayan bünyeme çok iyi gelen Padova’da kaldı gönlüm, aklım. İtalya’nın kuzeyinde yer alan, Venedik’e çok yakın olması ile de bilinen bu güzel şehir muhteşem tarihi dokusuyla ziyaret edenleri kendine hayran bırakıyor. En azından beni etkilediği doğrudur.

Ben Padova’yı yalnızca o meşhur üniversitesi ile duymuştum. Bu küçük şehrin köklü bir eğitim kurumu haricinde barındırdığı tarihi eserler ve modern şehir anlayışı İtalya’ya varınca herkesin aklına ilk gelen gezi rotalarından çıkmak gerektiğini gayet açık bir şekilde ortaya koyuyor.

Prato della Valle.Padova

Bu şirin şehirde tüm sokaklar heykellerle bezenmiş muhteşem bir meydana çıkıyor. İnsanların rahatlıkla yürüdüğü, koştuğu, patenleriyle coştuğu, at arabalarıyla sefa sürdüğü bu meydanın adı: Prato della Valle. İtalya’daki en büyük ve en görkemli meydanlardan biri olan bu alan şehrin tam kalbi. Şehrin içinden tatlı tatlı süzülen nehrin bu meydanı çepeçevre sarışı harika bir görüntüyü gözlerimize sunmakta. Boş bir alana uzanıp şehri dinlemek de yine bu meydanda gerçekten bir başka keyifli oluyor.

Tarihteki en eski üniversitelerden biri olan Padova Üniversitesi (Padua University) tarafından oluşturulduğu söylenen muhteşem bir botanik bahçesi de şehirde görülmesi gereken alanlardan. Daha önce görmediğiniz ya da görüp önemsemediğiniz bitkilerle karşılaşınca bir şaşkınlık geçireceksiniz. Yanınızdaki dostlarınızla bitkiler üzerine konuşup hiç anlamadığınız halde fikir belirteceksiniz. “Benim babaannem ısırgandan ilaç yapardı abi…” ya da “İşte bitkiler hep şifa, eskiden bizde de öyleydi…” gibi cümleleri sıkça duyacağınıza şüpheniz olmasın.

Sant'Antonio Bazilikası Sant'Antonio Bazilikası

Birçok tarihi eserin bulunduğu Padova’da en dikkat çeken eser bence Sant’Antonio Bazilikası (Basilica Sant’Antonio). 1232 yılında yapımına başlanan bu görkemli yapı 1310’da tamamlanmış. Zamanla değişikliklere uğramış ve alanı genişlemiş, Elbette bu, kıymetli sanat tarihçi kardeşlerimin değerlendireceği bir durum. Ben bu görkemli yapı içinde barınan duvar resimlerine ve anıt mezarlara dikkat çekmek istiyorum. Batı toplumlarındaki anıt mezar, heykel ve freskler iyi korunmuş olduğundan görenlerde büyük hayranlık uyandırıyor. Padova’da da öyle. Muhteşem mimarileri ince işçilikle süslemeyi başarmış Padovalılar. Her şey çok iyi durumda. Dünya mirasına ortak olan bir fani olarak “Keşke!” diyorum ve ülkemizde kafası olmayan heykellerle dolu müzeler düşüyor hatırıma.

Padova, İtalya gezisine çıkan her Türk insanının çok kısa konakladığı ve gezmeye pek fırsat bulamadığı bir yer. Çünkü burası Venedik’e yakın bulunması, otellerin uygun olması sebebiyle tercih ediliyor ve eğer tur ile İtalya’ya gittiyseniz kesinlikle  yeterince gezme şansınız olmuyor bu güzide şehirde.

Padova’ya ulaşmak için Marco Polo Havaalanı’ndan bir saat süren bir yolculuk yapmak gerekiyor.

Peki ne yemeli Padova’da? Domuz eti korkusuyla -haliyle- domatesli, peynirli ya da fesleğenli pizzaya yöneliyoruz. “Margaritta!” deyiverin, anlarlar gari.

Unutmadan duvar resimleriyle de sıklıkla karşılaşacağınızı belirteyim. Enfes duvar resimleri Padova sokaklarında karşınıza çıkacaktır. Ben bu resimlerin yanı sıra bir de gülümseyen Filistin bayrağı gördüm Padova’da. Çok mutlu oldum. Direnmektir en büyük özgürlük. Filistin de sembollerdendir elbet. Selam olsun!

Padova'dan Filistin'e selam! Padova sokaklarında değişik duvar resimleri görülebilir.

Padova’yı gerçekten çok sevdim. Çok sevdiğimiz üstat Del Piero’nun da buralı olduğunu öğrendikten sonra nedense daha da bir kanım kaynadı. Belli olmaz belki Padova Üniversitesi’ne yatay geçiş yaparım.

İtalya’ya yolu düşen dostlara en mühim tavsiyem Padova’da daha fazla vakit geçirmeleridir. Yani biz ettik, siz etmeyin. İyi gezin!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Ertuğrul 1890 filmi
Ertuğrul 1890

  Ertuğrul'un hazin hikayesi Türk milletinin hafızasında her daim taptaze durması gereken bir olayın ta kendisidir. Kocaeli'deki kitap fuarında ilk...

Kapat