nuManaGa.com

Orta Doğu Neden Karıştı?

  Orta Doğu durup dururken neden karıştı? Yıllardır önemli bir olayın yaşanmadığı ülkelerde çıkan isyanların temel sebebi özgürlüklerin kısıtlanması mı? Eğer yaşanan olayları krallıklara, özgürlüklerin kısıtlanmasına bağlarsak çok sığ düşünmüş oluruz. Tunus’ta başlayan Mısır, Bahreyn, Libya derken birçok ülkeyi etkileyen isyanların asıl sebebini ise kimseler görmek istemiyor. Obama ile birlikte şirinleşen Amerika yine başrolde ve özgürlük vaatleri veriyor. Özellikle Libya’daki isyancılara verdiği açık destek her şeyi ortaya koyuyor. Yine demokrasi için sahnede Amerika anlayacağınız üzere. Irak’ta, Afganistan’da olduğu gibi…

  Obama ile şirinleşen ABD, katı tavrından ve orantısız güç kullanma isteğinden vazgeçmedi. Bush gittikten sonra siyah bir ismi başkan yaparak dünyaya demokratiğiz, şiriniz, tatlıyız diyen ve Obama’nın gelmesiyle Bush politikalarını rafa kaldıracağı düşünülen ABD öyle olmayacağını ilk dakikadan göstermişti aslında. Obama’nın daha gelir gelmez “Afganistan’a ağırlık vereceğiz.” açıklaması Orta Doğu’daki Amerikan politikalarının değişmeyeceğini gözler önüne serdi. Göstermelik birkaç hareket ile şirin gözükmek, yakışıklı, karizmatik, sportif bir başkan ile sempati kazanmaya çalışmak işe yaradı ve her şeyi unutturdu dünyaya. ABD, insanlığı etkilemeyi ve nasıl kontrol altında tutacağını çok iyi biliyor.

   Obama’nın CIA’nın başına getirdiği Leon Panetta’nın özellikle Güney Amerika ülkeleri için söylediği sözler var. Banu AVAR’ın, programında Panetta’nın yapmak istediklerine değindiği bölümü belki hatırlayanlar vardır. Banu AVAR, Panetta’nın Güney Amerika başta olmak üzere ABD’nin çıkarları olan her yerde karışıklıklar çıkarmak istediğini söylüyor ve ekliyor: “Gelecek günlerde birçok yerde karışıklıklar çıkacak. ABD özgürlük kavramını kullanarak, diktatörler yaratarak, isyanlar çıkaracak…” Bu analizi Orta Doğu karışmadan çok önce yapan Banu AVAR haklı değil mi? Hem de çok haklı! Peki medya organlarımız ve sürekli boş konuşan gezetecilerimiz olayları nasıl değerlendiriyor? Halk krallıktan bıkmış, özgürlük istiyormuş… Peh peh… Piyasadaki birçok gazetecinin ceplerine konan paraların nereden geldiğini düşünürsek, bazı isimlerin bu tarz açıklamalar yaparak halkımızı uyutma hareketine destek vermelerine şaşırmamak gerek.

  Kimse kendini kandırmasın. Özgürlükmüş, kısıtlamaymış… Evet bunlar sebepler arasında gösterilebilir fakat bunlar isyanlar için çok ufak kalır. ABD istemezse bir derbi maçından sonra kavga bile çıkmaz. Bunu anlamak için medyum olmaya gerek yok! Televizyonlarda bangır bangır bağıran kuklalara itimat ederek düşüncelerinizi erozyona uğratmayın!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , ,
  1. rojbin diyor ki:

    neden ortadoğu?balkanlar kaskas ortaasya ya da avrupa değilde niye ortadoğu??? ve neden hepsi birden alevlendi?bu karışıklığınsebebi ne halkı ayaklandıran kim? rejimmi yoksa başka siyasi emelleri olan güçlü ülkeler tarafındanmı??

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
İco Uzantili Logolar Elde Etmek
Png. Uzantılı Resimleri İco.’ya Çevirme

  İnternet sitesi sahiplerinin çok işine yarayacak bir konu ile karşınızdayım. Her site sahibi web tarayıcılarındaki http:// kısmının önünde logosunun...

Kapat