nuManaGa.com

Orhan Veli Bütün Şiirleri

  Şiirde sınırları yıkmaya çalışan, her şeyi şiirin konusu yapabilen, ağlatan, güldüren, şiirlerinde her duyguya yer veren farklı bir adam: Orhan Veli. Kalıplara sığmayan tarzı ile herkese meydana okuyan yürekli şair, döneminde olduğu gibi günümüzde de yadırganmakta. Şiirlerini basit, duygusuz, anlamsız bulanların ve cümle bile kurmaktan bihaber olanların şiirden beklentilerinin ne olduğunu kestirmek gerçekten güç.

  Çok sert giriş yaptım, farkındayım. Çok severim Orhan Veli’yi; ondan olsa gerek. Siz kusuruma bakmayın. Gelelim asıl konuya. Efendim Yapı Kredi Yayınları da olmasa ne yapardık bilmem. Yine önemli bir eser YKY vasıtasıyla raflarda yer buluyor. Eserin Adı Orhan Veli Bütün Şiirleri. Bu kıymetli eserin adından da anlaşılacağı üzere Orhan Veli’nin bütün şiirleri bulunuyor kitapta. Aklınıza sadece şairin kitaplarındaki şiirleri gelmesin; dergilerde yayınlananlar, kitaplarına almadığı, Mehmet Ali Sel adıyla yazdığı eski şiirler de bu kaliteli eser vasıtasıyla şiirseverlerle buluşuyor.

  “Ağlasam sesimi duyar mısınız mısralarımda?”, “Yazık oldu Süleyman Efendi’ye” diyor şair. Duyguları okşayan farklı mısralar, başka diyarlara yolculuklara çıkarıyor; kâh hüzünlendiriyor kâh tebessüm ettiriyor. Boş yok! Hepsi birbirinden güzel Orhan Veli mısralarının; fakat beni etkileyen bir eser var ki… Rubai başlıklı şiiri paylaşmak istiyorum sizlerle:

“Ömrün o büyük sırrını gör bir bak da

Bir tek kökü kalmış ağacın toprakta

Dünya ne kadar tatlı ki binlerce kişi

Kolsuz ve bacaksız yaşayıp durmakta.”

  Önemli şairlerimizden biri olan Orhan Veli’yi herkesin anlamasını beklemiyorum; ama saygı konusunda özen göstermek herkesin borcudur diye düşünüyorum. Şiirden anlayan, mısralara aşık olan, Orhan Veli’nin bir değer olduğunun farkına varan herkese bu güzel eseri şiddetle tavsiye ediyorum.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Kaza Süsü
Kaza Süsü

  Bir Sunay Akın eseri Kaza Süsü. Umut dolu şiirlerin yüreklere serptiği duygu yüklü mısralar mest ediyor okuyanları. Ben mest oldum. Dudaklarımın...

Kapat