nuManaGa.com

Orhan Seyfi Orhon Bütün Şiirleri

  Peri Kızı ile Çoban Hikâyesi’ni duymayan var mı? “Çok eski bir zamanda, Oğuz Kağan hükümdarmış, İşitmiştir Turan’da, Bir peri kızı varmış…” Edebiyatımızdaki önemli şiirlerden olan Peri Kızı ile Çoban Hikâyesi, Orhan Seyfi’nin nefis üslubundan kesitler sunmaktadır. Peki ya diğer şiirleri? Everest’ten çıkan Orhan Seyfi Orhon Bütün Şiirleri adlı eser, sanatçının yazdığı tüm şiirleri okuyucuyla buluşturuyor.

  11 bölümden oluşan eserin ilk sayfalarında “Hayatı, Şiiri ve Türkçesi” başlıklı bir yazı bulunmakta. Nihat Sami Banarlı’nın kaleminden çıkan bu yazı, Orhan Seyfi Orhon’un şiir macerasını öğrenmemizi, hayatını, hissettiklerini ve dile bakışını daha yakından tanımamızı sağlıyor.

  Fırtına ve Kar, Siyah Sancak, Körfezde Mehtap, Büyü, Geldiğin Günün Hatırası, Veda (Bu şiir bestelenmiştir. Veda Busesi’ni biliyorsunuz değil mi?), Yolculuk, Düşmeye Gör, Yağmur ve daha birçok güzel şiirin bulunduğu eserde iki şiir var ki… Birincisi –bir ayrılık anında okuduğum- Seninle Ben, ikincisi ise Sayın Turan Karataş’tan dinleme fırsatı bulduğum ve çok etkilendiğim Vasiyet. Bu iki şiirden mısralar paylaşmak istiyorum. Seninle Ben adlı şiir ile başlayayım:

“Ne yapsam artık boş!

Yürüyorken yanında anlıyorum;

Seninle ben çiftim,

Benimle sen yalnız.”

Kaderi, ölümü ince ve sitemkâr bir dil ile anlatan Vasiyet şiirinden bir bölüm:

“Dostlarım anmayın artık adımı!

Siliniz gönülden eski yâdımı!

Kırınız, sonuncu itimadımı;

Ölünce bir daha beni aldatın.”

  Dilimize hak ettiği değeri veren ve hoş mısralar ile gönül teline dokunan Orhan Seyfi Orhon ihmal edilmemeli ve üstadın nefis şiirleri her kitaplıkta bulunmalı. Şiirseverlere duyurulur!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Cüneyt Ergün
Cüneyt Ergün

Yeni bir ses keşfettim: Cüneyt Ergün. İyi sesi ve şarkılarıyla müzik piyasasına giriş yapan Cüneyt Ergün'ü Bilinmeyen Saat Uygulaması adlı...

Kapat