nuManaGa.com

Onur Anıtı / Samsun

  Samsun’un simgesidir at üstündeki Mustafa Kemal. Samsun ile ilgili her şeyde görmek mümkündür bu anıtı. Samsun Belediye Parkı’nda bulunan bu eser görkemi ile görenleri büyülüyor. Bronzdan yapılmış olan heykelin yüksekliği 8.5 metredir. Bu özelliği ile dünyada ikincidir. Bu görkemli heykeli Avusturyalı heykeltıraş Heinrich Krippel yapmıştır. Yapımı 1 sene süren Onur Anıtı, 1932 yılında tamamlanmıştır.

  Bu heykelin yapımında en çok Samsun halkının emeği vardır. Heykelin yapımı için gerekli ücreti Samsun halkı karşılamıştır. Yüksekliği ile dikkat çeken ve Samsun halkının katkılarıyla inşa edilen anıt dünya çapında kısa zamanda ün yapmıştır.

 

  Heykelin, atın kuyruğu vasıtası ile ayakta durması Onur Anıtı’nın tek eksisi olarak değerlendirilmekte. Eğer kuyruk kaideye değmeseydi, Samsun’da bulunan Atatürk Heykeli’nin birçok alanda rakipsiz olacağı şeklinde söylentiler mevcut. Bunların doğruluğu tartışılır elbette.

 

  Heykelin kaidesi de önemli. Kaidede çeşitli kabartmalar bulunmakta. Top arabasının ve cephane taşıyan insanların bulunduğu kabartma çetin geçen savaşları; halk ile iç içe olan Atatürk’ün yer aldığı kabartma ise zaferlerin nasıl kazanıldığını simgelemektedir. Bu muhteşem anıt cesaretin, azmin sembolü olmuştur.

  Atatürk’ün anısına yapılan en önemli eserlerden biri olan Onur Anıtı için Samsun halkına teşekkür etmek gerek. Bu görkemli anıt Belediye Parkı’nda ziyaretçileri bekliyor.

  Beğendiğiniz fotoğrafı büyütmek için üzerine tıklayın.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , ,
  1. numanaga diyor ki:

    Bilgiler için teşekkürler hocam.

  2. Nihadi Önal diyor ki:

    Ben 1971- 73 yılları arasında, Samsun Endüstri Meslek Lisesinde görev yapan bir Teknik öğretmen ve Mühendisim. 1972 yılında; Anıtın onarımı için seçilen rahmetli Teknik öğretmen arkadaşımız Mevlüt Öcalan’a yardımcı olmak için, anıtın onarımında gönüllü olarak çalışmıştım. Anıt bir bütün olarak değil, parça parça dökülmüş olup, döküm tekniği açısından bütün parçalar biribirine tam uyumludur ve iç kısımda civatalarla bağlanmıştır. Atın kuyruğu normalden uzun olup, statik denge açısından zorunlu olarak böyle tasarlanmıştır. Anıtın içinde üç kişi rahat olarak çalışabildik. Emin değilim ama, Apoletlerin belirsizliği; Asker olarak geldim, Sivil olarak, yani Halkımın arasına karışarak başladım, onlara güvenim tamdır anlamında bir anlatım şeklinde bize aktarılmıştı. Bu nedenle O’na çok büyük saygı duyuyorum. Samsun Halkına saygılarımla.

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Kabahat TFF'nin
Kabahat TFF’nin

  Şike yapsın yahut yapmasın hiçbir kulübun suçu yok. Tek kabahatli Türkiye Futbol Federasyonu. Kimse "Krizi iyi yönettik..." falan demesin....

Kapat