nuManaGa.com

Önce Sok Sonra Yasakla

  Gariptir ülkem, garip uygulamalar vardır diyorum ya hep işte yeni bir gariplikle daha karşınızdayım. İnsan sağlığına ülkemizde ne kadar önem verildiği ortada. Çok az, çok çok az. Yetmezmiş gibi sağlığımızı reklamlara peşkeş çekiyorlar. Kontrol edilmeden her çeşit ürünü ülkemiz pazarlarına sokuyorlar. Özellikle kontrol edilmesi gereken Çin mallarına bakılıyor mu acaba? Ufak bir kontrol yapılsa bu ürünlerin yüzde doksan dokuzu ülkemiz pazarlarına giremez fakat giriş çıkış serbest ne yazık ki.

  Ticari açıdan tamamen dışa bağımlı olan ülkemiz ya da düzelteyim dışa bağımlı hale getirilen ülkemiz bu konuda herhangi bir kota uyguluyor mu merak ediyorum. Vergi oranlarının düşük olması bizi kolay bir pazar konumuna getirdi. Giren ürünlerin ne olduğu belli değil. Çin malı oyuncaklardan tutun da Tayland malı bardaklara kadar en ufak şeyler bile ithal. Peki bu ithal mallar sağlığımızı tehdit etmiyor mu? Ediyor… Hem de çok ciddi hastalıklara yol açabiliyor bu ithal mallar.

  Bizde adettir. Zarar görene kadar zarar veren şeyi kullanırız. İşte bu dışarıdan ithal edilen mallar içinde geçerli. Birçok ürün için yapılan araştırma olayın ciddiyetini ortaya koydu ve bu ürünlerden bir çoğu toplatılacak denildi. Toplatılıyor mu bilmiyorum ama şunu sormak istiyorum: Bu mallar ülkemize girerken neden araştırmalar yapılmıyor? Neden sağlığımız 3 liraya satılıyor? 5 liralık bir bardaktan 1 lira kazanılacak diye insanların sağlığı hiçe sayılır mı?

  Pazarlarda üç liraya satılan don, sütyen, elbise vb. malzemelerin etiketlerine iyi bakın. Hepsinde made in China yazar. Bunlar en ucuz ve küçük olanlar. Aynı şekilde kalitesiz ve zararlı olan bir sürü malzeme piyasada dolanmakta. Hem de daha büyük ve maliyetli.  Arabalar, telefonlar, cd çalarlar, ipodlar, kulaklıklar… Say say bitmiyor. Haliyle Türk insanı neden sağlık sorunları yaşıyor diye sormak da saçmalık oluyor. Giydiğimiz dona kadar ithal ve zararlı ürünler ile çevrelenmişiz. Nasıl sağlıklı yaşayabiliriz?

  İthal malları kotasız, kontrolsüz bir şekilde ülkeye sokup daha sonra yasaklamanın hiçbir manası ve mantığı yok. Eğer gerçekten halkın sağlığı önemseniyorsa ülkeye girecek mallar en başından yani ülkeye girmeden kontrollerden geçirilmeli ve uygun değilse geri çevrilmeli. Tıpkı Almanya’nın, Rusya’nın, Norveç’in bizden aldıkları tarım ürünlerini kontrol ettikten sonra zararlı bulup ülkelerine sokmadıkları gibi. Saygılar.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Atom Bal Atom
Atom Bal Atom

Çoğu kişinin başlığa bakıp "Ne diyor lan bu?" dediğini tahmin edebiliyorum. Elektronları olan atomdan değil Bafra'da ramazan günleri çocukların sattıkları...

Kapat