nuManaGa.com

Ölüm Kuyuları

Gündemin aniden değiştirildiği ve gündeme el atan kirlilerin şirin göründüğü bir ülkedeyiz. Bu değişiklikler terör örgütünün lehine işletilmekte. PKK aktivistler topluluğu, Öcalan ise kurtarıcı ilan edildi. Şaşkın şaşkın olanı biteni seyretmekteyiz. Peki bu duruma nasıl geldik? İki kırılma anı var. Ben birine dikkat çekeceğim: Şemdinli Olayları. Ve bu olayları tüm çıplaklığıyla ortaya seren bir eserden bahsedeceğim: Ölüm Kuyuları.

Şemdinli’de yaşananlar ülkemizin güvenlik güçlerini itibarsızlaştırmak ve yaftalamak amacıyla terör örgütünün tezgahladığı olaylardan ibarettir. Ne yazık ki gündemi elinde tutanlar bu olayları askere, polise mal ettiler. Karakolları yakanlar, polise ateş açanlar da bu gündeme ortak oldular. Günahsız birçok insanın kara günler geçirmesine sebep olan bu olayların asıl sorumlusu ve organizatörü PKK adlı terör örgütüdür. Bunu yeniden belirtmek isterim.

Şemdinli’deki olayların ardından mağdur edebiyatı günden güne artarak devam etti ve belli bir kesim ile el ele veren PKK amacına ulaşmış oldu. Neydi amaç? Türkiye Cumhuriyeti’nin askerini, polisini düşman belletmek! Gündem değiştiriciler PKK’yı masum gösterip güvenlik güçlerimize saldırdılar. Bugün “bey” olan katillerin pohpohlanması o günlerin mirasıdır.

Bu tarz olayları herkes aydınlatma cesaretini gösteremez. Saygı Öztürk daha evvel zorlu konularda kaleme aldığı ve belgelerle desteklediği kitaplarında bu cesarete sahip olduğunu göstermişti. Yine belgelerle örüyor cümlelerini Saygı Öztürk ve halkı etkileme aracı olarak kullanılan televizyon kanallarının beş para etmeyeceğini bir kere daha gösteriyor.

Doğan Kitap etiketiyle gerçeklere ulaşma arzusunda olanlara sunulan 238 sayfalık eserde dikkat çekici ve daha önce hiç işitmediğiniz olayları belgeleriyle birlikte yakından görme şansınız olacak. Birkaç derin cümle ile eserde nelerin anlatıldığını belirtmeye çalışalım:

“Şemdinli’de lise bahçesinden sökülen Atatürk büstü, Uzman Çavuş Metehan Aşçı’nın otomobiline konuldu ve ikisi birlikte yakıldı.” (s.175)

“Astsubayların otomobilinden alınan ajandayla birlikte ajanların listesi PKK’lıların eline geçmişti.” (s.144)

“Yıllardır gündemde tutulan ölüm kuyuları ve asit kuyularında aranan insan kemikleri bulunamamıştı.” (s.228)

“Kazı çalışmasında bilirkişi olarak görev yapan doktor tarafından ve daha sonra yapılan incelemelerde herhangi bir insan kemiği bulgusuna rastlanmadığı ortaya kondu.” (s.227- 228)

Bu cümlelerin ışığında şunu net olarak görmek mümkün: Sistemli bir şekilde güvenlik kuvvetlerimizin üzerine gidilmiştir!

Eserde ayrıca Şemdinli’de yaşanan olayların meydana gelmeden evvel istihbarat raporlarına yansıdığını görüyoruz. Yani olacaklar önceden rapor edilmiş ve makamlar uyarılmış. Lakin bu uyarının pek önemsenmediği ortada.

Aptal kutusu ve çizgi roman tadındaki gazetelerin çöpe gitmesi gerek! Okumalı ve “belge” ortaya koyabilenler dikkate alınmalı. Saygı Öztürk ekranlarda beyaz bir kağıt sallayıp belge buldum diyenlerden değil. Öyle olsaydı çoktan danışman olmuştu bir yerlere. Gerçekleri gerçek bir şekilde sunan bir yazar Öztürk. Şemdinli Olayları’nın iç yüzünü görmek isteyenler mutlaka usta ismin kaleminden çıkan Ölüm Kuyuları’nı edinsinler ve gerçeklerin piyasa malı olan cümlelerden ne kadar farklı olduğunı görsünler.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , ,
  1. leyla diyor ki:

    sonumuz hayrolsun …

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Devlet Ana
Devlet Ana

Bazı eserler vardır, herkes okumaya cesaret edemez. Neden mi? Hacmi korkutur zihinleri; fakat bilmez ki o zihinler üsluptur asıl mesele....

Kapat