nuManaGa.com

Ölü Ozanlar Derneği

  İyi bir öğretmen nasıl olmalı? Öğrenciler nasıl eğitilmeli? Hayaller mi yoksa gerçekler mi? Hayaller gerçeklere uzanmayı sağlamaz mı? Özgürlük mü yoksa disiplin mi? Ölü Ozanlar Derneği, bu soruların cevaplarını veriyor okuyanlara. Welton Akademisi’nde yaşananlar tanıdığımız acı gerçekler. Eğitimin, hayallerin, özgürlüğün bayrakları hep katı kuralların gölgesinde ne yazık ki. Olmamalı! Özellikle gençler kelepçelenmemeli!

  Welton Akademisi, ülkenin en prestijli ve disiplinli okuludur. Buradan mezun olanlar her daim başarılı olmuşlardır, önemli mevkilere gelmişlerdir. Katı kuralların hakim olduğu ve sadece “ders çalışmak” etkinliğinin bulunduğu bu akademide öğrenciler hayallerinden uzaktadır. Hatta hayallerinin farkında olmayanlar da vardır… Ta ki Bay Keating’e dek. Yeni öğretim yılında İngiliz dili ve edebiyatı derslerine giren Bay Keating Todd Anderson ve arkadaşlarının hayallerini tanımalarına, özgürleşmelerine vesile olur. Keating, bu uğurda okul yönetimiyle ters düşse de aldırmaz. Kendisi de Welton Akademisi mezunu olan öğretmenin rotası açıktır: “Carpe diem.”

  Nedir carpe diem? Anı yaşa, günü güzel geçir, hayallerinin peşinden koş… Bay Keating’in dudaklarından döküldükten sonra Todd, Neil, Knox ve diğer öğrencilerin parolası olan “carpe diem” eserdeki gençlerin hayal yollarını adımlamalarında çok etkili olmakta. Gerçekten de anı yaşamak, hayallerin peşinden koşmak gerekiyor. Elbette ders çalışılacak, okunacak, araştırılacak… Ama hayat bunlardan ibaret olmamalı.

  Nokta Yayıncılık etiketiyle piyasada bulunan N. H. Kleinbaum imzalı Ölü Ozanlar Derneği’nin sımsıcak hikayesi yüreklere kadar uzanıyor. O gençlerden biri oluveriyorsunuz ve Bay Keating’i takdirlere, tebriklere boğuyorsunuz gözleriniz sayfalarda seyahat ederken.

  Keşke bizlere de “carpe diem” yani “anı yaşa” yahut “hayallerinin peşinden koş” diyen birileri olsa!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Yok Edilmek İstenen Millet
Yok Edilmek İstenen Millet

  Rahmetli dedem Şemsettin Eriş'ten bana kalan kitaplardan biri Yok Edilmek İstenen Millet. Bu nedenle bende apayrı bir yeri var....

Kapat