nuManaGa.com

Olimpiyat Tarihinden Unutulmaz Kahramanlar

Olimpiyat Tarihinden...  Kitabın tam adı Olimpiyat Tarihinden Unutulmaz Kahramanlar İnanılmaz Oyunlar’dır. Dünyanın dört bir yanında ilgiyle izlenen olimpiyatlarda yaşanan enteresan olayları, yarışan güçlü isimleri, kırılması mucize olan rekorları görmemizi sağlıyor bu kitap. Spor oyunlarının sadece bir eğlence aracı olmadığının göstergesi eserde yazılanlar. Çünkü spor bir tutkudur ve tutkuya sahip olanların yaşam biçimidir!

  136 sayfalık eseri Kahraman Bapçum hazırlamış. Yazar bu kitabın bir olimpiyat tarihçesi olmadığını ve yalnızca “unutulmaz” olaylardan, müsabakalardan yola çıkıldığını belirtiyor. Bu yaklaşımla hazırlanan kitap samimi dilinin etkisi ile sıkmadan, yormadan okunmakta.

  Unutulmaz isimler süslüyor sayfaları: Fanny Blankers Coen, Emil Zatopek, Mildred Didrisson, Mark Spitz… Ve belkide Türkiye’nin olimpiyatlarda en çok mutlu olduğu dönemin mimarı olarak adlandırabileceğimiz Naim Süleymanoğlu. Yaşı müsait olan herkes izlemiştir Süleymanoğlu’nu. Yanılıyor muyum? Onunla birlikte biz de girerdik yükün altına. Demir çubuğu eğen ağırlıkların görüntüsü hala hafızalarda. Büyük isim Naim Süleymanoğlu, olimpiyat tarihinde ilelebet yaşayacak bir isim.

  Bana en ilginç gelen hikaye Fanny Blankers’in olimpiyattaki başarısı. Bu bayan, 1 yıl arayla iki çocuk doğurarak ve takdir edersiniz ki yeterince çalışamayarak olimpiyatlara katlıyor; fakat “Ya adam akıllı çalışsaydı ne yapardı acaba?” dedirtiyor sporseverlere. 1948 senesinde düzenlenen olimpiyat oyunlarında tam 4 altın madalya kazandırıyor ülkesine bayan sporcu. Ve yeni lakabıyla o gün tanışıyor: Uçan Ev Hanımı.

  Spora ilgi duyanların kütüphanesine çok yakışacaktır bu eser. E ozaman ne yapmalı? Almalı.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
1461 Trabzon'a Sahip Çık Trabzon!
1461 Trabzon’a Sahip Çık Trabzon!

  1461 Trabzon, takımın başına Mustafa Reşit Akçay geçtikten sonra adeta kanatlandı. Başarılı sonuçlar 1461 Trabzon'un yolunu daha da açtı. Öyle...

Kapat