nuManaGa.com

Öğretmenler ile Sorununuz Ne?

Geçenlerde takip ettiğim blog sitelerini gezerken Fatih Ekrem Hoca’nın bloğunda “Nedir Bu Öğretmen Düşmanlığı?” isimli yazısına denk geldim. Yazıyı okuduktan sonra benim de bir şeyler söylemem gerektiğini hissettim ve bu konu hakkında bir yazı yazmaya karar verdim.

Son zamanlarda bazı kendini bilmez sanal delikanlılar forum sitelerinde öğretmenlerimize çeşitli ithamlarda bulunmaktalar. Örnek verecek olursak: “Böyle kutsal meslek para ile mi yapılır?” , “Yatarak para kazanıyorlar.” , “Beleşçiler!” gibi… Gugıl’a “Öğretmenler ne iş yapar?” yazarak bu hakaretlerin kat kat fazlasını görebilirsiniz.

Aynı hıyarlar, öğretmenlerin ne zorluklar çektiklerini düşünüyorlar mı? Madem öğretmenler o kadar para kazanıyorlar neden ek iş yapmak zorunda kalıyorlar? Bu özürlü zihniyetin düşüncesine bakılırsa öğretmenlerimizin tamamı mazoşist. Yani öğretmenlerimizin maddi problemi yok ama maddi sıkıntı içindeler,cepleri dolu fakat ay sonunu getirmek için hesap kitap yapıp didinmekteler, paraya çok ihtiyaçları yok ama ders ücreti kesilmesin diye hasta hasta saatlerce ders anlatmaktalar… Meğer ne kolay meslekmiş öğretmenlik!

Garip olan forum sitelerinde atanların, devletin öğretmenlere çok maaş verdiğini söylemesi. Devlet öğretmenlerimize çok mu maaş veriyor? Yazık! Hak ettiği değeri göremeyen öğretmenlerimize böyle ithamlarda bulunmak, bizleri yetiştiren, saygıyı ve hürmeti sonuna kadar hak eden güzel insanlara yapılan en büyük hakarettir. Devletin onca emeğe karşılık verdiği üç kuruştan daha da büyük hakarettir bu söylenenler.

Her ülkede öğretmenler el üstünde tutulurken ülkemizde öğretmenlerimize verilen değer ortada. Öğretmenlerimiz onca zorluğa ve sıkıntıya rağmen yine de canlarını dişlerine takıp çalışmaktalar.Uzaktan bakıp kolay görenler var öğretmenliği ama bu mesleği yapmayanlar mesleğin zorluklarını,sıkıntılarını bilemezler.Yaşamadan atması kolaydır tabi kimilerine…

Eğitimci ailenin eğitimci çocuğu olarak bu konuya değinmeden edemedim.Öğretmenlerin ne sıkıntılar çektiğini bir öğretmenden başkası daha iyi bilemez. Forum sitelerinde sanal delikanlılık yapıp,boş sözler söyleyip saçmalayanlara sadece “Yazıklar olsun!” diyorum.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , ,
 1. zeynep diyor ki:

  bir öğretmen adayı olarak sonuna kadar katılıyorum yazılanlara..
  ayrıca bir şeye daha değinmek istiyorum:
  bir çok özel sektörde çalışanların öğretmenlerin 2 aylık tatillerinde gözlerinin olması ve her fırsatta “9-10 ay boyunca yarım gün çalışıyorlar bide üstüne 2 ay tatil yapıyorlar” diyerek içlerindeki hasetliklerini ve bilinçsizliklerini gösteriyorlar.
  zira ülkemizde öğretmen olabilmek eskisi kadar kolay değilken ve binlerce mezun öğretmenin “öğretmen” olabilmek için uğraştığını düşünürsek ve öğretmenlere verilen maaşın ne kadar az olduğunu da göz önünde bulundurursak, aslında öğretmenliğin gerçekten sevildiği için yapılmak istendiğini de görürüz.çok para kazanmak için ya da çok tatil yapmak için onca sıkıntı neden çekilsin,onca emek ve özveri neden gösterilsin ki(?)

  öyle düşünenleri zavallı olarak görüyorum sadece…

 2. asena diyor ki:

  Doğrusu bu ithamlarla karşılaşmamıştım.Hak ettikleri değeri görmeleri söz konusu dahi değilken bu sözlerde ya bir kasıt ya da bariz bir bilinçsizlik ortada.Öğretmenlere verilen değer eğitime verilen değerle paraleldir daima.Bizim eğitimcilere verdiğimiz değer de hem manevi hem maddi olarak ortada,hicab duyuyorum..

 3. hayrullah diyor ki:

  sonuna kadar katılıyorum kardeşim…bugün özel ders veren birtakım öğretmenler haricindeki diğer öğretmenler özellikle büyükşehirdekiler zarzor geçinmektedir…doktorların beğenmediği miktarlara baktığımızda daha iyi anlarız onların halini…

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Facebook hayran sayfası oluşturma
Siteniz İçin Hayran Sayfası

 Ülkemizde en fazla ziyaret edilen sosyal ağ Facebook. Öyle popüler bir site oldu ki İsmail YKE'nin şarkısına bile adını verdi...

Kapat