nuManaGa.com

O Bir Kahraman

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin var olmasını sağlayan en önemli isimdir Rauf Denktaş. Bilgisi, vatan sevgisi, ileri görüşlülüğü, cesareti tartışılamaz. Rumların, Türk kardeşlerimizi canice katletmeye başladığı zamanlarda korkusuzca sahneye çıkan ve adadaki Türkleri örgütlemeyi başaran Rauf Denktaş, Türk tarihine adını yazdırmış bir kahramandır. Yaşadıkları, yaptıkları bunu açıkça göstermekte.

  Bir buçuk yaşındayken annesini kaybeden ve dedesi ile babaannesi tarafından büyütülen, yani hayata acılarla merhaba diyen biri Rauf Denktaş. Her acıya dayanan yüreği, soydaşlarının acılarına dayanamadı. Adadaki vahşetin bitmesi için Fazıl Küçük ile birlikte harekete geçtiler. Mitingler düzenleyerek, yazılar yazarak vahşete sessiz kalınmaması gerektiğini vurguladılar.

  EOKA’nın kanlı faaliyetlerinin giderek artması üzerine Rauf Denktaş hükümetteki görevinden istifa ederek 1 Ağustos 1958’de Türk Mukavemet Teşkilatı’nı kurdu. Makarios’un ve diğer katillerin masum insanları katletmesine ses çıkarmayan dünya, Rauf Denktaş’ın halkını savunmasına ise karşı çıkmaktaydı. Vatanına girmesi yasaklanan, gizlice savaşa katılan ve adaya girmeye çalışırken tutuklanan bir lider Rauf Denktaş. Rumlar adayı kana bularken her daim savaşın göbeğinde yer almaktan çekinmemesi onun vatanını ne kadar önemsediğinin göstergesi.

  Kanlı çarpışmalar sonucunda kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti büyük zorlukların üstesinden gelmek için çalışmıştır ve hala da çalışmaktadır. Adadaki Türk varlığını dünya üzerindeki diğer devletler tanımamaktadır. Rumların AB’ye adayı temsilen alınması her şeyi açıklıyor. Tüm zorlukların farkında olan Rauf Denktaş baskılara boyun eğmeyerek adanın Rumların eline geçmesini engellemiştir.

  İleriyi gören Rauf Denktaş, müzakare kisvesi altında adadaki Türklerin sonunu hazırlayan planlara karşı çıkmıştır. Güney Kıbrıs’ın AB’ye alınması, adada yalnızca bir devlet varmış gibi davranılması, Annan Planı, adada Rumların yönetimine dayalı bir federasyon kurma çabaları… Bunlar gibi daha birçok oyun Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni bitirmek için oynanırken, Rauf Denktaş halkını bilinçlendirmek için yazılar, kitaplar kaleme almıştır. Adadaki Türk varlığını bitirmek adına kurulan oyunların tehlikelerine dikkat çeken Rauf Denktaş söylediklerinde haklı çıkmıştır.

  Ömrünün sonuna dek vatanı için çalışan, emeklilik nedir bilmeyen, KKTC’nin gerek siyasi gerekse ekonomik anlamda yol alması için didinen onurlu insan ne yazık ki 88 yaşında aramızdan ayrıldı. Geride bıraktığı en önemli eser Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti. Bu mirasa Türk dünyasının sahip çıkması gerek. Rauf Denktaş’ın bu dünyadan ayrılışı ile ada üzerindeki oyunların artarak devam edeceğine hiç şüphe yok.

  “Allah hiç kimseyi bayraksız, vatansız bırakmasın.” diyen büyük kahramanın eseri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti umarım onun gösterdiği doğru yoldan hiçbir zaman ayrılmaz!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
WordPress Sohbet Eklentisi
WordPress Sohbet Eklentisi

  Yepyeni ve kullanışlı bir eklenti ile karşınızdayım. WordPress altyapısıyla hazırlanan bloglar için yararlı olabilecek bir sohbet eklentisi tanıtmak istiyorum....

Kapat