nuManaGa.com

Nun Masalları

Nun Masalları  Nazan Bekiroğlu, Türk öykücülüğünün en önemli isimlerinden biri. Aynı zamanda Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde hocalık yapan Bekiroğlu, kitaplarıyla vardığı gönüllerde değerli bir yer ediniyor. Sağlam kurgusuyla ve akıcı diliyle okuyanların beğenisini kazanan öykülerin yazarının masalımsı anlatımın ve postmodern unsurların hâkim olduğu kitabı öyküseverlerin alakasını bekliyor: Nun Masalları.

  Öyküye önem veren Timaş’ın aracı olduğu ve okuyucu ile buluşturduğu Nun Masalları dört bölümden meydana gelmekte. İlk bölümde yazdıklarını paylaştığı aşkını nefsine uyarak kaybeden Hattat’ın,  ikinci bölümde müthiş bir aşka tutulan ve aşkının yangınını yazarak söndürmeye çalışan Genç Mezarlık Bekçisi’nin, üçüncü bölümde araştırdıklarıyla karşılaşan bir Araştırmacı’nın, son bölümde de Nigar Hanım’ın hikâyesiyle karşılaşmaktayız.

  Üniversite eğitimi hariç güzel Trabzon’dan hiç ayrılmayan Nazan Bekiroğlu, enfes üslubuyla keyifli öyküler kurgulamakta. Bu keyifli öykülerin yer aldığı Nun Masalları kitabı ayrıca resimlerle süslenmiş. Metinlerle bir bütünlük arz eden resimler esere farklı bir hava katmış.

  Tarihin içinden gelen öykülerin masalsı anlatımla oluşturulduğunu söylemiştim. Arka kapaktaki şu parça bunu desteklemekte: “Masal gemisi nihayet İstanbul Boğazı’ndan, son padişahla son şehzadesini alarak uzaklaştı. Hiçbir şey kalmadı geriye. Bir büyük boşluk kaldı geriye.” Postmodern unsurlarla ilgili de yazarın öykülerin ortasında belirerek konuşmaya başlaması gösterilebilir: “Editör, bitir artık bu hikâyeleri, diyor, okuyucu sıkıldı artık…” cümlesi bu hususu örnekler nitelikte.

  Nun Masalları farklı öykülerin yer bulduğu farklı bir kitap. Bir yolculuğa çıkarıyor Nazan Hoca bizleri. Öykü âleminin başarılı ismi Nazan Bekiroğlu ile birlikte masal denizlerinde kürek çekmek istemez misiniz?

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Türk Olana Bir Şey Mi Oluyor?
Türk Olana Bir Şey Mi Olacak?

  Her gün bir kişi daha sahne alıp etnik ayrımcılığı körüklüyor. Şaşkınız. Devletin üst kademelerindekilerin aslında şuyum, buyum demelerinin amacını çözmeye çalışmaktayız....

Kapat