nuManaGa.com

Nükleere Karşıyız!

  Her şeyimizi tam yaptık, sıra nükleer enerjiye geldi. Gençler işsiz, öğretmenler atanamıyor, suç oranı günden güne artıyor, emekliler aç… Önemli mi arkadaş? Nükleer enerji geliyor ülkemize… Tüm dünya nükleer santrallerin durumunu tartışırken biz gayet rahat bir şekilde “Yapacağız!” diyoruz. Hatta “Bir tane yetmez üç tane yapacağız.” şeklinde açıklamalar yaparak nükleer açılımına verdiğimiz önemi ortaya koyuyoruz. Peki gerçekten gerekli mi nükleer santraller? Türkiye’nin enerjiye ihtiyacı mı var? Nükleer santraller yapıldığında Türkiye ne kazanacak?

  “Gerekli mi?” sorusu ile başlayalım. Nükleer santrallere ülkemizin hiç ihtiyacı yok. Ağır sanayi bakımından fakir olan ülkemizin kurulan santrallerle elde edeceği enerjiyi nerede kullanacağını gerçekten çok merak ediyorum.

  Peki nükleer santraller Türkiye’ye ne kazandıracak? Kimse bol enerji iyidir, elektrik faturaları daha az gelecek gibi saçmalıklar üretmesin. Bunlar nükleer santralleri pazarlamak için söylenen basit yalanlar. Tıpkı “Referandumda evet çıkarsa darbeciler yargılanacak.” palavraları gibi nükleer santraller için söylenen on cümleden dokuzu da yalan dostlar.

  Su, güneş, rüzgâr… Nükleer santrallerden önce doğal kaynaklara yönelsek daha iyi olmaz mı? Bu cennet vatan her bir şeyi sunarken önümüze değerlendirmeden geçmek çok saçma. Olası bir sorunda büyük felaketlere yol açabilecek bir enerji üretme şeklini benimsememizi kimse beklemesin. Hele bu kadar doğal kaynak gözümüzün içine bakarken…

  Nükleer santrallerin zararlarına da bir göz atalım. En yeni örnek Japonya. Yaşanan deprem ve tsunami felaketinden sonra Japonya’daki santrallerin durumunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Radyasyonlu sular, yiyecekler birçok insanın sağlığını tehdit etmekte Japonya’da. Aynı senaryoyu daha önce Çernobil’de gördü dünya. Yaşanan faciada binlerce kişi öldü. Facianın etkileri birçok ülkede görüldü. Yayılan radyasyon milyonlarca kişiyi kanser etti. Peki bunca yaşanan acıdan sonra nasıl rahatlıkla nükleer santral yapabiliriz… İyi düşünmek gerek.

  Ağır sanayisi olmayan hiçbir ülkenin nükleer enerjiye ihtiyacı yok. Doğal kaynaklar yeter de artar bile. Biz nükleer santral yapacağımıza adam akıllı ağır sanayimizi kuralım. Daha sonra enerji ihtiyacımız olursa nükleer santral kurarız. Santral yapmak çok büyük mesele değil. Asıl mesele ağır sanayiyi kurup dışa bağımlılıktan kurtulmakta!

  Her şey ortada. Ülkemizin nükleer santrallere ihtiyacı olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Öncelikli ihtiyaçlarımız gözümüze, yüreğimize batarken macera aramaya gerek yok.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Çin Neden Doğu Türkistan'a Kan Kusturuyor?
Doğu Türkistan Neden Önemli?

  Doğu Türkistan, çölün ilerisinde ve setin arkasında kalması nedeniyle Çin Devleti'nin vazgeçemediği bir bölgedir ve şu an bu yönüyle Çin'in batıya...

Kapat