nuManaGa.com

Nerede Mahalle Takımları?

  Bir döneme damgasını vuran futbolcular mahalle takımlarında yetiştiklerini söylerler. Yakın zamana kadar canlıyken sanki bir bıçak ile kesildi damarları mahalle takımlarının. Futbolcu falan yetiştirmek bir yana dursun artık on kişi bir araya gelip maç bile yapmaz oldu sokak aralarında. Taştan kurulan kaleler, onuncu golde devre olan ve yirminci golde biten maçlar, yetenekleri birçok mahallede konuşulan çalım ustaları ne yazık ki tarih oldu.

  Mahalle maçları ve takımları denilince sadece topun arkasından çılgınca koşan çocuklar gelmesin aklınıza. Mahalle takımları sosyalleşmeyi sağlayan, yenmeyi, yenilmeyi, birlikte çalışmayı öğreten topluluklardı. Çocuklar mahalle takımları sayesinde yeni insanlar tanıyorlardı ve daha mutlu bir çocukluk geçiriyorlardı.

  Günümüzde çocuklar bilgisayar başından kalkmıyor değil mi? Ders, dershane, bilgisayar derken geçip gidiyor en güzel yılları çocuklarımızın. Özellikle bilgisayar başında bir sürü garip oyunu oynayan ve arkadaşlık ilişkilerinde sorunlar yaşayan çocukların sayısı günden güne artıyor.

  Terlemeden büyüyen çocukların hayata dört elle sarılmasını, mutlu olmasını, sosyalleşmesini beklemek anlamsız. Okulda, dershanede sosyalleşiliyor ama ne kadar? Okul çıkışları sokakta maç yapmadıktan sonra, 13-14 yahut dokuz aylık oynamadıktan sonra nasıl perçinlenir dostluklar? Bir şeyler hep eksik kalıyor haliyle. Msn yahut Facebook üzerinden tarla sohbetleri yapan yeni nesil çok şey kaybediyor ve bu durum sanal dostlukların artmasına, insanların yalnızlaşmasına neden oluyor.

  Şahsen “Oğlum aşağı mahalleyle maç var yarın!” gibi cümleleri çok özlediğimi belirtmek isterim. Evden sabah çıkardık ve hava kararıncaya kadar top oynardık, gezerdik, laflardık… Hey gidi günler hey! Yeni neslin bunlardan mahrum olması gerçekten üzücü. Keşke demek acı geliyor. Mesele sadece mahalle takımları ve maçları değil. Sek sek oynayan, ip atlayan kızlarımız da yok sokaklarda. Galiba sokakların gittikçe sevimsizleşmesinin temel nedeni çocuklarımızın seslerinden artık yoksun olmaları.

  Üzülüyorum mahalle takımlarının yok olmasına, sek sek oynanmamasına, çocuklarımızın bilgisayar başında zaman geçirip eve kapanmasına… Şimdilerde sokak aralarında top oynayan çocuklar görmek istiyor gözlerim. Görürsem eğer katılacağım aralarına ve onlarla saatlerce top oynayacağım.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , ,
  1. metin diyor ki:

    agam yaşaaa =) kolasına maçlar yapardık, iki mahalle takımı arasında maç yapılıyosa ve top taşın üstünden geçtiyse genelde maçı izleyen biri golü tayin ederdi 😀 ve 10da devre 20de bitiş olmasına rağmen nedense hep maçları akşam ezanı okunduğunda son golü atan kazanırdı 😀 ama şimdi yok öyle, artık çocuklar PES ve Fifa serileri oynuyo ve git gide bencilleşiyo =) halbuki “bi daha bahçeye atarsanız topunuzu keserim” diyen amcalarda yok artık, sokaklar da boş, ee mahalle maçı yapmaya ortam bu kadar müsaitken bu çocuklar nerde?

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Sıla ve Mustafa ceceli
İyi ki Varsınız

Son yıllarda müzik piyasasına renk ve hareket getiren iki isim Mustafa Ceceli ve Sıla Gençoğlu. İkisinin de sesi ve şarkıları...

Kapat