nuManaGa.com

Neden Hep Aynı Kişiler Konuşuyor?

  Televizyonlarımızın vazgeçilmezlerindendir tartışma programları. Hararetli konuşmalar, ağır cümleler, dinlemeyi bilmeyen insanlar… Neredeyse her kanalda görmek mümkün bu tarz programları ve bir önceki cümlede saydığım durumları. Haber kanallarının sayısı arttıkça bu programların sayısı da artıyor ve hemen her gün başka bir konu tartışılıyor. Konuşulanlar değişiyor eyvallah… Peki neden konuşanlar hep aynı kalıyor?

  Ülkemizde gündem hep yoğun, karışık, dallı, budaklı… Konuşmadan, tartışmadan, kutuplaşmadan, saydırmadan olmaz haliyle. Televizyonlarımız da sağ olsuınlar epey istekliler. Her gün farklı bir program yapıyorlar. Programların isimleri değişiyor ama konuşanlar hep aynı nedense. Tek tek saymamıza gerek var mı? Hemen açın bir haber kanalı ve bakın kimler var. Ertesi gün yine aynı yüzleri görmeniz kuvvetle muhtemel. O kanalda veya bu kanalda mutlaka aynı kişileri göreceksiniz.

  Ülkemizde siyasi konuları bilen kişi sayısı oldukça az olacak ki hep aynı gazeteciler, öğretim üyeleri, sanatçılar boy gösteriyor televizyonlarda. Sokaktaki insanın ne düşündüğünü soran var mı? Yok! Program başına milyonlar alan bu isimlerin söylediklerini her gün halkımızın önüne getirenlerde hiç mi insaf yok? Ne yazık ki yok!

  Tartışma programlarında belli bir siyasi görüşe sahip insanların kapışması sıktı artık. Bu bir kısır döngü. Rengi belli olan bu insanların her gün farklı konularda konuşmasını sağlamak televizyonlarımıza reyting kazandırıyor diye düşünenler varsa yanılıyorlar. Halkımız her gün aynı kişinin belli bir siyasi görüş çerçevesinde gündemi, olayları, konuları yorumlamasından bıktı. Bu nedenle özgür basınımız ezbere konuşan isimleri tasviye etse de yerine başka birilerini getirse ne güzel olur.

  İt dalaşından farklı olmayan, dinlemeyi, konuşmayı bilmeyen insanların konuk olduğu ve belli bir ideoloji çerçevesinde desteksiz atanların başı çektiği tartışma programlarını görmemek arzusundayız. Ülkemizde binlerce gazeteci, öğretim üyesi, sanatçı var. Farklı yüzler ve farklı düşünceler görmek istiyoruz. Özgür medyamıza duyurulur!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Akordiyon Menü Eklentisi
Akordiyon Menü Eklentisi

  WordPress eklentileri blogcuların işini oldukça kolaylaştırıyor. İşte yepyeni bir eklenti ile karşınızdayım. Sayfalarındaki son yazıları resimli bir şekilde göstermek...

Kapat