nuManaGa.com

Neden En Pahalı Benzin Bizde?

  Yıllardır cevabı verilemeyen soruların başında neden en pahalı benzinin Türkiye’de satıldığı gelir. Bu durumu kimse adam akıllı açıklayamaz. Neden mi? Çünkü yapılan her açıklama komik birkaç cümleden ibarettir. Vergiler fazlaymış, çok kullanıyormuşuz, Asya ülkeleri istikrarsızmış… Tüm dünyanın petrol satın aldığı ülkeler dibimizde olmasına rağmen en pahalı benzinin Türkiye’de satılması başlı başına komedi değil de nedir?

  Çevremizdeki her ülke petrol çıkarıyor, satıyor, biz ise “Biz de yok, olsa çıkarmaz mıyız?” diyerek büyük yalanlar sallıyoruz. Sınırın 5 km ötesinde petrol kuyusu varken bizim çizgilerimiz içinde petrol bulunamaması ilkokul çocuklarının bile inanmayacağı bir durumdur. Akıl sağlığı yerinde olan herkes bu duruma gülmekten katılır. Bir diğer husus ise bulunan yatakların hep yetersiz çıkması. Nedense ülkemiz sınırları içerisinde bulunan petrol yataklarının rezervleri hep yetersiz. Maliyet kurtarmıyormuş… Üretmeyip, çıkarmayıp dışarıdan alınca maliyet kurtarıyor mu?

  Petrol çıkaramamız ile ilgili nedenleri geçelim ve satın aldığımız petrol ürünlerine gelelim. Avrupa ülkeleri içinde petrol çıkarılan kaynaklara en yakın ülke Türkiye. Ülkemiz toprakları üzerinden petrole kavuşan Avrupalı ülkeler neden bizden daha ucuz benzin kullanıyor? Sadece topraklarımızın üzerinden geçen boru hatlarından, nakliye araçlarından, uçaklardan aldığımız vergiler ile bize yetecek benzini satın alabilir ve ucuza halkımıza sunabiliiz. Peki böyle bir sistem var mı? Yok!

  Yaptığımız uluslararası anlaşmaları da hesaba katmak gerek. Bu anlaşmalarda ülkemizin lehine bir madde olduğunu düşünmüyorum. Çünkü uluslararası hiçbir anlaşmada ne yazık ki ülkemiz kazançlı çıkmadı ve sanırım bu gidişle de çıkmayacak. Anlaşmaları yapanlar her yazılana “He olur.” demeseler insanımız çok uygun fiyatlarla deposunu doldurabilir, tüpünü alabilir…

  Son olarak ÖTV’nin işe yarar her şeye uygulanmasını önlemek gerek. Yakında nefes almamız da ÖTV’yle vergilendirilecek! En kolay ve en çok ÖTV vergisinin petrol ürünlerinden alınması ve bu verginin sürekli artış göstermesi petrol ürünlerinin ülkemizde çok yüksek fiyatta satılmasına neden oluyor. Bu vergi en azından benzin ve motorinden alınmamalı.

  Her yaptığı hatta yapmadığı işler ile bile övünen devlet büyüklerimiz bu konu üzerine nedense eğilmiyorlar. Çünkü Maliye Bakanlığı sadece ÖTV’den yılda 40 milyar lira vergi geliri elde ediyor ve ÖTV’de her yıl ortalama yüzde 3o artış oluyor. Varın siz düşünün gerisini…

  Kimse çıkıp Orta Doğu karışık, Asya ve Afrika’da istikrar yok, Mısır’da olaylar var diyerek boş boş konuşup bahane üretmeye çalışmasın. Bu sayılan bahaneler meydanda yokken de en pahalı benzini biz kullanıyorduk. Bu nedenle kimse aynı lafları ısıtıp bizimle dalga geçmesin! Bu halkın yalana karnı epeydir tok!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , , , , , ,
  1. şenol diyor ki:

    şimdi icimden ana avra sovmek ıstıyorum bıraz az yıyın de ınsan lar rahatlasın geberın

  2. nuManaGa diyor ki:

    Var ama çıkarmamak için elimizden geleni yapıyoruz.

  3. erva diyor ki:

    petrol bizim ülkemiz de neden yok

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Sitesi Olanlara Ufak bir Tüyo
Sitesi Olanlara Ufak Bir Tüyo

  İnternet sitesi olan herkes arama motorlarında üst sıralarda çıkmak ister. Hatta kimi site sahipleri bu durumu o kadar çok...

Kapat