nuManaGa.com

Neden 17 Kasım?

  Devlet erkanı Sultan Abdülmecid’i anma günü düzenliyor. Neden böyle bir şeye gerek duyuluyor anlamış değilim. Sultan Abdülmecid tarih sayfalarında adı geçen onlarca padişahtan biridir. O kadar padişah dururken neden Abdülmecid? Kanuni, Fatih, Yıldırım, Yavuz, Orhan Gazi… Yani şanlı tarihimize şanlı zaferler kazandıran onlarca isim varken neden Sultan Abdülmecid için bir organizasyon düzenleniyor?

  Yıllardır böyle bir şey olmadı. Durup dururken kimseyi anma ihtiyacı duymadık. 17 Kasım 2011’de nedenini bilmediğimiz bir şekilde Sultan Abdülmecid Han’ı anıyoruz. Analım, güzel fakat neden? Yani bu tarihten itibaren her ay bir padişahımızı anacak mıyız?

  Gelelim anma gününe. Neden 17 Kasım tarihinde böyle bir organizasyon yapılıyor? Abdülmecid 25 Nisan’da doğdu, 26 Haziran’da öldü. Tahta çıkışı da 1 Temmuz. Neden o günlerde değil de 17 Kasım’da adına bir organizasyon yapılıyor?

  Durup dururuken tuğralı davetiyelerle şenlenen bir organizasyona tanık oluyoruz. Kimse bunun neden düzenlendiğini bilmiyor. Kimse sorsak “Padişah ya ondan abi!” diyor. Haliyle insan düşünüyor: “Ulan 36 tane padişah var. Neden Abdülmecid?” Tabi düşünen soruyor bu soruları!

  17 Kasım tarihinde neler olmuş diye araştırdım. 17 Kasım’da Sultan Vahdettin yurt dışına sığınıyor, kaçıyor, gönderiliyor… Kim hangisini istiyorsa onu seçsin. Diğer olay da Şarköy’ün kurtuluşu.

  Şimdi biri çıksın ve söylesin! Neden 17 Kasım? Neden Abdülmecid? Murat Bardakçı ve daha birçok kişinin dikkat çektiği gibi amaç 17 Kasım’ı yani Vahdettin’i anmak mı?

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , ,
  1. Kaleminize sağlık. Medyada takip ediyorum da 17 Kasım tarihi konusunda pek konuşan yok. Bu arada hükümet anma töreninin 18 Kasım olduğunu söyledi ama şu tarihi nasıl hesaplayıp bulduklarından bahsetmiyorlar. Beni asıl kızdıran köşe yazarları da sorgulamıyor bu tarihi… Saygılarımla…

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Babadağlılar
Babadağlılar Çarşısı / Denizli

  Babadağlılar İş Hanı Denizli'nin sembol mekanlarından biridir. Tekstilin kalbi Babadağlılar'da atıyor dersek abartmış olmayız. Bu sembol mekanda her türlü...

Kapat