nuManaGa.com

Naz Bitti

Ali Ayçil günümüzün en önemli şairlerinden ve yazarlarından biri. Nefis mısraların / cümlelerin sahibi Ayçil’in daha evvel birçok kitabından bahsetmiştim sizlere: Kovulmuşların Evi, Ceviz Sandık ve Para Kasaları, Arastanın Son Çırağı. Bir dönem şiirden uzaklaşmışken yeniden şiire ilgi duymamı sağlayan Ayçil’in Naz Bitti adlı kitabıyla buluştuk yakın zamanda.

TÜYAP’ta gezdim durdum, heybemi doldurdum. Eve döner dönmez Naz Bitti’yi avuçlarımın arasına alıp mısralara karıştım. Akıp gitti heceler. Her şiir bir çizik attı duygularımın üzerine.

Naz ve Bitti adlı iki bölümden oluşuyor eser. Birbirinden güzel dizelerin yer aldığı kitabı Timaş Yayıncılık okura sunuyor.

“ne etsem berabere bitmedi o yılgın maç

herkes bende kalanı küçük bir sıyrık sanır

sen aklıma düştükçe içim nasıl izdiham

terkedilmiş bir evin ilk günü kadar ağır”

  Yukarıdaki dizeler Koç Burcu adlı şiirden. Tam bir bıçkın delikanlı  şiiri. Üzerine çok söz söylerim; fakat şair abiler kızar diye korkarım. Malum şiiri herkes çok bilir bizim güzel ülkemizde. Neyse… Daha nice güzel mısra var beni etkileyen. Birkaçını yazayım şuracığa.

  Uzak Şehirler İçin Uyku Saati adlı şiirdeki şu mısra içimde yeni kuytaklar açmakta: “neye heves etmişse sargı tutmaz bir yara”. Ah diye bir seda yükseliyor içimden duydunuz mu? Bir de şu mısra var Rum Mezarlığı adlı şiirden: “…tül altından bir bilek uzanmıyor denize / ona yanık olanın düşü çoktan eskidi”. “Ah” lar çoğalıyor gittikçe. Ama öyle bir şiir var ki her mısrasında gam taneleri gizli. Sessizce akıyor yüreğe doğru. Eserin adı Ayrılık Sözleşmesi. Şuraya o eserden birkaç mısra bırakmak isterim:

hangi dala dokunsa kanadında kırıklık

meğer sarsak bir kusmuş canı cana değdiren

kalkıp da kendimize gelin güvey olmuşuz

çekilen bir sokağın hüznü bile ağırken…

   Daha fazla söz söylemeyeceğim, şiir üzerine konuşmaktan korkarım ben. Belirtmek isterim bu bir tanıtım ya da eleştiri yazısı değildir. Ali Ayçil’i okuyun. Değerli mısralar şiirseverleri bekliyor.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Başlıyoruz
Başlıyoruz!

Evet evet yeniden başlıyoruz. Uzun zamandır yazamadık bu güzide sayfaya. Oysa burası büyütmüştür bu faninin kalemini. Yazarak büyür insan ve...

Kapat