nuManaGa.com

Nasıl Mütevazı Olunur?

   Mütevazı kelimesinin anlamını biliyor musunuz? Bilmeyenler için belirteyim: Alçak gönüllü. Şu kelimedeki inceliğe bakın. Dudaklardan dökülürken bir huzur, serinlik çöküveriyor. Peki mütevazı insan kime deriz? Kendini övmeyenlere, insanlara tepeden bakmayanlara, yetinmeyi bilenlere, huzuru yüreklerinde bulanlara… Böyle insanlara mı alçak gönüllü diyorsunuz yoksa? Eğer öyleyse yanlış biliyorsunuz. Çünkü bu saydıklarımızın hiçbiri mütevazı insanda bulunmuyormuş. Meğer alçak gönüllülük bildiğimizden çok farklıymış. Yıllar ömrünü kovaladıkça daha iyi anlıyor insan.

  Peki kimler alçak gönüllüdür? Kimlere verilir bu paye? Söyleyeyim… İnsanları yerenlere, yaptığı her işi göze sokanlara, en küçük başarısını bile ballandıra ballandıra anlatanlara, yüreğini kafese koyanlara… Dahası var aslında. Sayayım mı?

  Ne kadar çok mütevazı insan varmış çevremizde. Günler geçtikçe daha iyi anlıyor küçük beynim. Her yaptığı ile övünen, insanları yerip sonra gülen, hep ben diyen kişiler sarmış dört bir yanı. Bu mütevazı insanlar “havalı” görür olmuş susanı, yaptığı işleri ballı, şekerli sunmayanları, kendisine not vermeyip takdiri çevresine bırakanları… Yani bildiklerimiz doğru değilmiş. Doğru olan gerine gerine gezmekmiş, kafayı havaya dikmekmiş, not vermekmiş, hakim tokmağı gibi davranmakmış.

  Şimdi size kısa bir hikaye anlatayım. Evvel zaman içinde iki farklı kişi, aynı şehre, aynı iş için gitmiş. Bu iş için çok istekli olan fakat gidemeyen arkadaşları, döndüklerinde iş için giden kişileri soru yağmuruna tutmuşlar. Biri gittiği yerleri, buralarda aldığı tebrikleri, yediği yemekleri, kaldığı odayı, içtiği çayı hatta yaptığı tuvaleti anlatmış; şerbet eklemiş, tatlandırmış… Diğeri ise soranlara işimi hallettim, biraz gezdim, güzeldi gibi kelimeler ile cevap vermiş. İkisi de aynı şeyleri yapmış, aynı soruları yanıtlamış fakat arkadaşlarının da çok istediğini bildiğinden, övünmeyi sevmediğinden, karakterli olduğundan kısa cevaplar veren damgalanmış. “Şuna bak! Havasından geçilmiyor, on üzerinden 2 veririm, bu işten sonra burnu kalktı…” gibi hakaretlere maruz kalmış övünmeyen, cümlelerine şerbet dökmeyen kişi.

  Şimdi anladınız mı nasıl mütevazı olunacağını? Kıskandıracaksın, süsleyeceksin, övüneceksin… Sessiz, candan, düşünceli olmak demek “havalı” olmak demektir. Yani alçak gönüllü olmak için alçak olacaksın!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , ,
 1. Gokberk Howard diyor ki:

  Şahsi kanaatimce bu sadece farklı bi’ bakış açısı. Eğer gerçekten mütevazi olmak istiyorsanız amerikan maçoları tarzı holiganımtıraklıktan ziyade gerçekten alçak gönüllü olmayı denemelisiniz.
  Örneğin;
  -Doğum günün kutlu olsun Gokberk! (Ahali)
  +Biliyor musunuz ben dünyanın en şanslı insanıyım,
  çünkü sizin gibi arkadaşlarım var. (Gokberk)

  Gururunuzun esiri olursanız hayat cehenneme döner.

 2. adem diyor ki:

  vay be içini döktün resmen :)

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Çamlık Parkı / Denizli
Çamlık Parkı / Denizli

Çok sayıda parkın bulunduğu bir şehir Denizli. Daha önce sizlere İncilipınar Parkı'ndan bahsetmiştim. Şimdi sıra Çamlık Parkı'nda. Bu güzel park...

Kapat