nuManaGa.com

Nasıl Bloglamalı?

  Blog alemi gün geçtikçe büyüyor. Kaliteli bloglar olduğu gibi kalitesiz ve çöplüğü andıran blogların da sayısı oldukça fazla. Milyonlarca blog içinde çürükler olması normal fakat saatlerce bilgisayar başında kalan ve “Yazdıklarım neden okunmuyor?” diye düşünen site sahiplerine yardımcı olmak gerek diye düşünüyorum. İyi niyetli bir şekilde paylaşımlarına devam eden ve yeteri kadar okunmayı başaramayan blogcular ne yapmalı?

  Sitenizin çok ziyaret edilmesini ve yazdıklarınızın çok okunmasını istiyorsanız öncelikle özgün yazılar yazmanız gerekiyor. Aksi takdirde yazdığınız yazıların hiçbir değeri yok. Başka sitelerdeki yazılara özenerek sadece sitenizi çöplüğe çevirmiş olursunuz. Benzer konularda birçok yazı varken aynı konuya değinmenin pek anlamı yok.

  Yazı yazarken kendinizden bir şeyler katın. Kendi cümlelerinizle oluşturduğunuz içerik daha fazla ilgi görecektir. Ayrıca yazılarınızda noktalama işaretlerine ve yazım kurallarını dikkat etmenizi öneririm. Şahsen ben bu konuda çok hassasım. Salaş ve özensiz bir site gördüğüm zaman o siteye yaptığım ziyareti oldukça kısa tutuyorum. İnsanlar yazdıklarınızı okurken imla ve noktalamaya dikkat ediyor. Bunu bilmelisiniz.

  Yazılarınızın konuları farklı olmalı. İnternette çok bulunan ve bilinen konular yerine az bulunan konuları tercih edin. Mesela İstanbul hakkında yazılan bir yazı fazla ziyaretçi çekmeyecektir fakat Denizli’nin Acıpayam ilçesi hakkında yazılan bir yazı oldukça fazla kişi tarafından tıklanacaktır. Çünkü sanal alemde İstanbul ile alakalı konu bir hayli fazla.

  Etiket seçerken özen göstermelisiniz. Her yazıda farklı etiketler kullanmaya dikkat edilmeli ve etiketler eklenirken Google arama motorunda en çok aranan kelimeler seçilmeli. Bu husus hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

  Ve görsellik… Sitenizin derli toplu olması çok önemli. Özellikle moda ve makyaj sitelerinde dağınıklık almış başını gidiyor. Bloğun sidebar yani yan kısmı çok önemli. Ziyaretçilerinize bu bölümde bol içerik sunun. Karışık yazılar, en çok okunan yazılar, son yorumlanan yazılar gibi eklentileri kullanarak sidebar bölümünüzü zenginleştirebilirsiniz.

  Tema seçimi ile ilgili de birkaç cümle söylemek istiyorum. Karanlık ve okunması zor temaları seçmeyin. Açık renkler kullanın. Sanal alemde önemli yer edinen bloglara ve sitelere baktığınızda açık renklerin kullanıldığını göreceksiniz.

  İşte böyle. Kısacası çok okunmak için blog sayfanıza özen göstermeniz gerekiyor. Sanal alemde daha fazla kaliteli blog görmek dileğiyle. Tüm blog sahiplerine selamlar!

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Call Of Duty Serisi
Call Of Duty Serisi

  Bence gelmiş geçmiş en iyi oyun serisi. Sürükleyici, heyecanlı, gerçekçi... Sadece bir savaş oyunu değil Call Of Duty. Oynayanları...

Kapat