nuManaGa.com

Nahçıvan Sınırı

  Aras kıyısına kurulmuş güzel memleket, Nuh’un vatanı… Özü ile arasına Ermenistan tohumları atılsa da her zaman özünün yolunu gözleyen bir diyar. Nahçıvan, her yanı Türk kokan ve ne yazık ki sıkıntılar içinde boğuşan bir yer günümüzde. Bir yandan demokrasi oyunları oynayan devletlerin politikaları diğer yandan Azerbaycan ile arasındaki Ermenistan Devleti’nin sinsi çalışmaları Nahçıvan’ı bunaltmakta. Hemen yanımızda olan ve Türkiye için çok önemli olan bu güzel memlekete hak ettiği ilgiyi neden göstermiyoruz anlamak gerçekten güç. Somali, Filistin, Libya gibi ülkeler ilgimizden bunaldı!

  Nahçıvan ile aramızda 14 km uzunluğunda bir sınır bulunuyor. Burası Türkiye’nin Türk dünyasına açılan kapısı konumunda. Türkiye’den bu güzel memlekete gitmek isteyenler hava yolu ile Nahçıvan’a ulaşabilirler. Kara yolu ile Nahçıvan’a ulaşmak için ise Iğdır’daki sınır kapımızdan geçiş yapmak gerekiyor.

  Türkiye’nin Asya’ya, Türk dünyasına açılan kapısı Nahçıvan ile aramızdaki sınırın nasıl oluştuğunu bilen var mı? Gerekli hiçbir şeye yer vermeyen tarih kitaplarımızda olmayan bir bilgiyi paylaşmak istiyorum. Nahçıvan ile aramızdaki 14 km uzunluğundaki sınır Atatürk’ün eseridir. Türk dünyasına çok önem veren Mustafa Kemal, Türkiye’nin kardeşleriyle buluşmasını engellemek için araya barikat yani Ermenistan’ı koyanların oyunlarını bozmuştur. İran’dan 14 km uzunluğundaki sınır hattını satın alan Mustafa Kemal, Nahçıvan vasıtası ile Orta Asya’daki kardeşlerimizle aramızdaki bağın kopmamasını amaçlamıştır.

  Boşuna demiyoruz “Atatürk ileri görüşlüdür.” diye. Onun ileri görüşlü olması ve Türk dünyasına gösterdiği ilgi sayesinde bugün hala kardeşiz diyebiliyoruz. Bu kardeşlik dünya durdukça yaşayacaktır ve Türk dünyası tüm kirli oyunlara rağmen yıkılmayacaktır.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , ,

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Etiketlemek Çok Kolay
Etiketlemek Artık Çok Kolay

  İnternet sayfası olanların en çok dikkat ettiği konu etiketlerdir. "Acaba ne yazsam da Google beni yukarılara taşısa?", "En çok...

Kapat