nuManaGa.com

Müze Kart

“Gez / Gör / Ye” adlı kategoride birbirinden güzel yerleri tanıttığım yazılar mevcut. Bu güzel yerlerin bir kısmı tarihi mekanlar. Bu mekanlara girmek için “Müzekart” denilen kartı kullanmak gerekiyor. Kullanmazsanız ücret karşılığında ziyaretlerinizi yapabiliyorsunuz fakat “Müzekart” uygulamasının daha hesaplı ve avantajlı olduğunu söylemek mümkün. Hep mekan tanıtacak değiliz ya… Uygulamaları da tanıtmalı. Kısaca kartı tanıyalım ve avantajlarını öğrenelim.

Müzekart tarihi mekanları ve müzeleri gezmeyi sevenler için harika bir uygulama. Yılda bir kere 20 Türk lirası ödeyerek sahip olduğunuz kart ile sınırsız sayıda tarihi mekan, müze ve ören yeri gezebiliyorsunuz. Uygun fiyata sahip olacağınız bu kart vasıtası ile her görmek istediğiniz yer için ayrı ayrı ücret ödeme sıkıntısından kurtulmuş oluyorsunuz ve çok hesaplı bir şekilde geziler yapabiliyorsunuz.

Müzekart sadece 20 Türk lirası. Öğretmen ve öğrencilere de yüzde elli indirim fırsatı var. Yani 10 Türk lirasına öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz bu karta sahip olabilirler. Ayrıca toplu alımlarda da indirim uygulanıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verdiği bilgilerde belli başlı şube isimleri verilmiş Müzekart almak isteyenler için fakat o şubeler dışında da bulabilirsiniz. Ben Pamukkale’yi ziyaretimde girişte çıkarttırdım kartımı. Kimliğinizi veriyorsunuz ve 2 dakika içinde kartınız hazırlanıyor.

Müzekart uygulamasının nedendir bilmiyorum geçerli olmadığı birkaç yer var. İşte o yerler: Topkapı Sarayı içerisinde bulunan harem dairesi, Efes içerisindeki yamaçevler, Bodrum Su Altı Arkeoloji Müzesi’nde bulunan Kayralı Prenses, Göreme Açıkhava Müzesi’nde bulunan Karanlık Kilise. Belirtilen mekanlara giriş için ücret ödenmesi gerekiyor.

20 Türk lirası vererek bir yıl boyunca gezilmedik yer bırakmamak Müzekart vasıtası ile mümkün. Kartı edindikten sonra tarihi mekanları, müzeleri gezmeyi sevmediklerini söyleyenlerin bile gezesi, göresi geliyor. Hemen bir Müzekart edinin ve uygun fiyatlarla müzeleri, ören yerlerini görme fırsatını yakalayın.

YAZIYI BEĞENDİN Mİ? DURMA PAYLAŞ!
Etiketler: , , , , , , , ,
  1. Berkay diyor ki:

    Çok faydalı bir uygulama olduğu konusunda arkadaşım nuManaGaya katılıyorum. Umarım bu uygulama sayesinde Ülkemizin sahip olduğu zenginlikleri hem tanıyıp hem de tanıtabiliriz. :)

Bir Yorum Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Tecavüz ve Psikoloji
Tecavüz ve Psikoloji

  Bu iki kavramı günümüz haberlerinde sık sık duymaktayız değil mi? Tecavüz olayları ve sapkınlıklar ne yazık ki günden güne...

Kapat